Czy owoce są dobre dla zębów?

Wszystko zależy od tego, w jakich ilościach są spożywane, co to są za owoce i czy razem z nimi idzie prawidłowa higiena jamy ustnej. Niektóre z owoców np. cytryny, limonka lub grejpfrut mogą uszkodzić szkliwo. Przykładowo cytrusy są doskonałym źródłem witaminy C, wykazującej właściwości bakteriobójcze i wzmacniające. Tym niemniej, należy je jeść w odpowiedni sposób....

Preferowanym jest spożywanie ich jednorazowo, tak by nie powodować wielokrotnej zmiany pH w ustach i dodatkowo nie eksponować naszego szkliwa na ich częste działanie. Ważne, żeby nie myć zębów natychmiast po jedzeniu owoców, szczególnie tych zawierających kwasy owocowe – powinno się odczekać około godziny. Kwasy delikatnie osłabiają strukturę szkliwa, które potraktowane dodatkowo twardą szczoteczką do zębów może ulec mikrouszkodzeniom. Lepiej użyć gumy do żucia regulującej poziom pH w ustach.

Jakie owoce mają dobry wpływ na zęby?

Przede wszystkim jabłka, które redukują odkładanie się bakterii na zębach. Można bezkarnie sięgać po ananasa, który perfekcyjnie wybiela zęby. Niestety, cukier w owocach nie jest bardziej łagodny dla naszych zębów. W przypadku owoców i soków owocowych obowiązywać powinna taka sama zasada jak w przypadku słodyczy – lepiej zjeść miskę czereśni, niż zajadać się nimi po przez cały dzień.

Czy zęby wymagają natychmiastowego umycia?

I tak i nie. W przypadku cytrusów czekamy godzinę, natomiast jeśli jedliśmy inne owoce powinniśmy umyć zęby bez większej zwłoki.