Jak leczyć afty?

Afty, czyli owrzodzenia znajdujące się w jamie ustnej, to przykra przypadłość dotykająca naprawdę dużą grupę osób. Pojawiają się one na skutek przewlekłego stresu, obniżenia odporności, niedoboru witamin i minerałów. Jak leczyć afty? Czy konieczna jest wizyta u stomatologa, kiedy dostrzeżemy je w jamie ustnej?

Czy potrzebna jest wizyta u specjalisty?

W zdecydowanej większości przypadków nie. Małe afty znikają na ogół bez leczenia w ciągu maksymalnie czterech tygodni. To, jak szybko będą się goić, uzależnione jest między innymi od higieny jamy ustnej. Kiedy jednak zmiany nie ustępują, są rozległe, koniecznie trzeba udać się do stomatologa.

Jak wygląda leczenie?

W przypadku rozległych aft, które samoczynnie nie znikają konieczna jest antybiotykoterapia połączona z leczeniem sterydami. Warto sięgnąć po płukanki ziołowe, które wykazują działanie antybakteryjne i łagodzące. Sprawdza się:

szałwia
rumianek
mięta
melisa
Jeśli zmiany są bolesne, można smarować je żelem znieczulającym.

O czym jeszcze pamiętać podczas leczenia aft?

Przede wszystkim należy zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz napojów cytrusowych. Niewskazane są gorące potrawy, które mogą podrażniać zmiany i wywoływać ból. Palacze powinni ograniczyć ilość wypalanych papierosów.