Czym są afty?

Nasza jama ustna może paść ofiarą rozmaitych chorób i dolegliwości. Wśród tych występujących naprawdę często wymienia się afty – charakterystyczne owrzodzenia, na których znajduje się wyraźny nalot. Otoczone są obrzeżem o charakterze rumieniowatym. Jakie jest podłoże pojawienia się aft? Jak z nimi walczyć? Czy afty są zaraźliwe?

Gdzie lokalizują się afty?

Te charakterystyczne owrzodzenia jamy ustnej mogą występować zarówno w grupach, jak i pojedynczo. Różnią się między sobą wielkością. Największe mogą mieć nawet 2 centymetry średnicy, najmniejsze około 1 milimetra. Afty na ogół lokują się na:

podniebieniu miękkim
języku
wargach
policzkach
Co ciekawe, zmiany te mogą pojawić się również na zewnętrznych narządach płciowych.

Jakie jest podłoże pojawienia się aft?

Bardzo często ustalenie konkretnej przyczyny jest niemożliwe. Lekarze uważają, że afty bardzo często pojawiają się u osób narażonych na silny i długotrwały stres. Również obniżenie odporności zwiększa ryzyko powstania aft. W wielu wypadkach współwystępują one z innymi infekcjami. Coraz częściej wskazuje się również na rolę niedoborów witaminowych w powstawaniu aft. Atakują one osoby, w których organizmach znajduje się zbyt mało:

witaminy B12
żelaza
kwasu foliowego
Jak wygląda leczenie?

W większości przypadków afty znikają samoistnie. Duże zmiany wymagają jednak zastosowania odpowiedniego leczenia, które ustalane jest przez lekarza stomatologa. Stosuje się również antybiotyki oraz sterydy. Pomocne okazują się być płukanki z szałwii, która wykazuje działanie antybakteryjne.