Nieleczona próchnica – do czego może prowadzić?

Próchnica zębów w większości z nas wywołuje bardzo nieprzyjemne skojarzenia. Kojarzy się z bolesnym leczeniem u stomatologa. Z tego powodu wielu z nas odwleka leczenie, narażając się na szereg poważnych konsekwencji. Nieleczona próchnica to bowiem ogromne zagrożenie dla całego organizmu...

Dlaczego jest taka groźna?

Jama ustna to miejsce, przez które bardzo łatwo można dostać się do kolejnych struktur znajdujących się w naszym ciele. Wszystkie zmiany chorobowe, które się w niej pojawiają i nie są leczone mogą przełożyć się na problemy o charakterze ogólnoustrojowym. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że mogą one stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia.

Jakie choroby mogą się rozwinąć?

Nieleczona próchnica może doprowadzić do powstania bardzo poważnych chorób mięśnia sercowego. Typowym powikłaniem są również problemy ze stawami. Rozwinąć mogą się także stany zapalne oczu, uszu, a nawet zatok. Do najgroźniejszych powikłań będących konsekwencją nieleczonej próchnicy zalicza się także zapalenie opon mózgowych czy sepsę, choroby nerek oraz trzustki. Nie zapominajmy także o bardzo negatywnym wpływie próchnicy na ciążę.

Są to choroby stanowiące bezpośrednie zagrożenie życia i wymagające natychmiastowego leczenia. Nawet niewielkie opóźnienie może spowodować drastyczne pogorszenie się stanu zdrowia, a w konsekwencji zgon.