Jakie są skutki wad zgryzu?

Wady zgryzu mają negatywny wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia lub wyglądu. Nieleczone mogą bowiem prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Co może dziać się wówczas, gdy nie decydujemy się na leczenie krzywego zgryzu? W przypadku dzieci wada zgryzu może uszkadzać zęby stałe. Typowym powikłaniem jest również intensywny rozwój próchnicy oraz chorób dziąseł. Do najpoważniejszych powikłań...

zalicza się anomalie stawów skroniowo – żuchwowych czy bruksizm. Częste są także wady wymowy, które nie poddają się leczeniu u logopedy. Wady zgryzu zmieniają wygląd twarzy – dochodzi chociażby do cofnięcia się bródki. Nie można zapominać, że nieprawidłowo ułożone zęby nie spełniają dobrze swojej roli. Są zbyt wychylone lub schowane, nierównomiernie się ścierają, a w efekcie pojawiają się trudności zarówno z gryzieniem, jak i żuciem. Może to prowadzić do rozwoju chorób układu pokarmowego, w szczególności chorób żołądka.

Problemy fizyczne to nie wszystko

Osoby z wadami zgryzu bardzo często borykają się z obniżoną samooceną. Nierzadko wycofują się z kontaktów społecznych i zamykają w domu. Wady zgryzu przekładają się więc nie tylko na problemy w sferze fizycznej, ale również psychicznej. Dlatego należy rozpocząć ich leczenie możliwie szybko.