Bóle zębów – co może być ich przyczyną?

Ból zębów potrafi skutecznie zepsuć samopoczucie. Aby go uniknąć, trzeba przede wszystkim wiedzieć, co jest jego przyczyną. Wówczas możliwe będzie skuteczne zapobieganie bólowi. Przyczyn bólu zębów jest naprawdę mnóstwo. W zdecydowanej większości przypadków za pojawienie się bólu odpowiadamy my sami, niedostatecznie troszcząc się o nasze zęby. Często ból pojawia się między innymi w przypadku zaawansowanej...

i nieleczonej próchnicy. Również rozmaite stany zapalne dziąseł prowadzą do odczuwania silnych dolegliwości bólowych, które nierzadko przebiegają również z krwawieniem. Do przyczyn bólu zębów zalicza się również:

martwicę zęba;
złamanie zęba;
wyrzynanie się zębów.
W tym ostatnim przypadku ból ma charakter w pełni naturalny i nie powinien niepokoić.

Czy tylko sam ból?

Bolący ząb to często również dodatkowe objawy. Pojawić może się opuchlizna, która jest jednym z najczęstszych objawów współtowarzyszących. Typowe jest również promieniowanie bólu – nie lokalizuje się on tylko w jednym miejscu. Nierzadko potrafi obejmować całą żuchwę.

Co robić?

Przede wszystkim trzeba udać się do stomatologa, który rozpozna przyczynę bólu i wdroży odpowiednie leczenie. Doraźnie można sięgnąć po środek przeciwbólowy, który chociaż na chwilę wyciszy odczuwane dolegliwości.