Co to jest zębiak?

Współczesna stomatologia wyróżnia wiele chorób i przypadłości. Wśród tych wzbudzających w pacjentach prawdziwy lęk i strach znajduje się zębiak. Jest to łagodny guz nowotworowy, którego w zdecydowanej większości przypadków nie należy się obawiać. Jak powstaje? Jak wygląda jego leczenie?

Odontoma – bo tak inaczej określa się zębiaka – powstaje na skutek chaotycznego wymieszania się tych tkanek, które tworzą zawiązki zęba. Znajdują się w nim więc:

miazga
zębina
szkliwo

Zębiaki pojawiają się naprawdę rzadko. Nie dają również żadnych objawów, a ich wzrost następuje wyjątkowo wolno. Z tego powodu wykrywa się je najczęściej zupełnie przypadkowo podczas wykonywania zdjęcia RTG.

Gdzie lokalizują się zębiaki?

W zdecydowanej większości przypadków znajdują się w kościach żuchwy oraz szczęki. Czasami ich lokalizacja jest jednak mniej typowa. Wówczas wykrywane są na przykład w dziąśle, a więc w tkankach miękkich.

Jak wygląda leczenie?

Zdiagnozowany zębiak zawsze musi zostać usunięty. Zabieg polegający na wyłuszczeniu zębiaka i otaczającej go torebki przeprowadza chirurg szczękowy po uprzednim podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych guzów, tak również w przypadku zębiaka usunięty materiał poddany zostaje badaniu histopatologicznemu.