Co to jest halitoza?

Halitoza to przykra przypadłość, która dotyka coraz więcej osób. Jej oznaką jest przykry zapach z ust, którego pozbycie się jest bardzo trudne. Jakie są przyczyny halitozy? Jak można sobie z nią radzić? Halitoza jest przez polskich lekarzy bardzo często lekceważona. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych posiada numer statystyczny i uznawana jest za chorobą. Halitoza wpływa na...

komfort życia, często powoduje wycofywanie się z kontaktów społecznych, powstrzymuje przed wchodzeniem w bliższe związki.

Skąd się bierze?

W zdecydowanej większości przypadków za pojawienie się halitozy odpowiada niedostateczna higiena jamy ustnej. Pojawia się ona również u osób, które rzadko odwiedzają gabinet stomatologiczny, a tym samym nie leczą próchnicy i nie usuwają z zębów kamienia nazębnego. U osób noszących protezy przykry zapach z ust pojawia się wówczas, gdy jest ona źle dopasowana. Wówczas dostają się pod nią resztki jedzenia, które gniją, powodując pojawienie się bardzo nieprzyjemnego zapachu.

Co robić?

Przede wszystkim trzeba odwiedzić stomatologa. Należy wyleczyć wszystkie ubytki, usunąć kamień nazębny, sprawdzić, czy nie rozwinął się stan zapalny. Nie można zapominać również o higienie jamy ustnej, która jest podstawą walki z halitozą. Zęby myjemy przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Warto sięgać nie tylko po pastę i szczoteczkę, ale również płyn do płukania ust oraz nici dentystyczne.