Co to jest próchnica butelkowa?

Próchnica to wbrew pozorom zróżnicowana choroba zębów. Wyróżnia się kilka jej rodzajów. Wśród nich niezwykle niepokojąca jest próchnica butelkowa. Na czym polega i kto jest na nią narażony? Mianem próchnicy butelkowej określa się chorobę zębów, która jest konsekwencją zbyt długiego karmienia dziecka butelką. W zdecydowanej większości przypadków charakteryzuje się niezwykle ostrym przebiegiem. Zmiany pojawiają się...

nagle – niemalże z dnia na dzień. Tempo ich rozprzestrzeniania się jest ogromne.

Jakie są objawy próchnicy butelkowej?

Pierwszym objawem choroby są białe bądź brązowe plamki, które pojawiają się na jedynkach. Umiejscawiają się tuż przy dziąsłach. Błyskawicznie atakują jednak kolejne zęby. Typowy dla próchnicy butelkowej jest ból i nadwrażliwość zębów. Dziecko staje się marudne, nieustannie płacze. Z uwagi na dolegliwości bólowe nie chce jeść, a gryzienie i żucie stanowi ogromny problem. W wielu wypadkach mogą pojawić się zmiany ropne.

Jak wygląda leczenie?

Trzeba pamiętać, aby do dentysty udać się z dzieckiem natychmiast po tym, jak dostrzeżemy zmiany na ząbkach maluszka. Stomatolog nasącza zęby dziecka 40% roztworem azotanu srebrna. Ma on działanie bakteriobójcze. Leczenie jest niezbędne bowiem zęby mleczne psują się niezwykle szybko, a brak chociażby jednego z nich może doprowadzić do powstania u dziecka wady zgryzu.