Co robić po usunięciu zęba?

Usunięcie zęba to jeden z najmniej przyjemnych zabiegów stomatologicznych. Zdecydowana większość osób stara się zrobić wszystko, aby ekstrakcji uniknąć. Jak jednak postępować, jeśli do wyrwania musiało dojść?

Ból

Zabieg wyrwania zęba przeprowadzany jest w znieczuleniu. Kiedy jednak środek znieczulający przestaje działać, pojawić może się silny ból. Można go zniwelować, sięgając po tabletkę przeciwbólową. Stomatolog po zabiegu poradzi jaki lek będzie najlepszy.

Obrzęk

Typową dolegliwością męczącą pacjentów po zabiegu usunięcia zęba jest obrzęk. Można go uniknąć, przykładając kilkukrotnie zimny okład.

Aby rana goiła się prawidłowo

Przez mniej więcej pół godziny po zabiegu uciskamy tamponem miejsce, w którym znajdował się usunięty dopiero co ząb. Po tym czasie miejsca nie należy uciskać. Zanim znieczulenie nie przestanie działać nie należy jeść ani pić. Przez pierwsze dwa dni po zabiegu w diecie powinny znajdować się przede wszystkim chłodne posiłki i napoje. Aby nie prowokować powstawania krwawienia, nie należy pić przez słomkę. Po upłynięciu doby jamę ustną płuczemy naparem z szałwii. Jeżeli stomatolog nie widzi żadnych przeciwwskazań, do naparu możemy dolać odrobinę wody utlenionej i dosypać szczyptę soli. Płuczemy delikatnie, aby nie naruszyć skrzepów.