Czy w trakcie leczenia ortodontycznego może dojść do powikłań?

Leczenie ortodontyczne ma na celu korektę wad zgryzu. Jest istotne nie tylko z punktu widzenia estetycznego, ale również zdrowotnego. Nieprawidłowo rozmieszczone zęby nie spełniają właściwie swojej roli. Są również o wiele bardziej narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Czy jednak leczenie ortodontyczne może wiązać się z jakimiś powikłaniami?

Próchnica zębów

Aparat ortodontyczny sam w sobie nie powoduje próchnicy. Sprawia jednak, że na powierzchni zębów zalega więcej niż normalnie resztek pokarmów. Jeśli nie będziemy o zęby dbać w dostatecznym stopniu, po zdjęciu aparatu może okazać się, że zostały one zaatakowane przez próchnicę.

Uszkodzenia tkanek jamy ustnej

Jest to stosunkowo niegroźne powikłanie, które zdarza się u wielu osób w początkowym okresie noszenia aparatu. Ewentualne rany należy smarować specjalnymi maściami, które przyspieszają gojenie oraz niwelują dolegliwości bólowe.

Choroby przyzębia

To powikłanie, które może pojawić się na każdym etapie leczenia. Trzeba pamiętać, że choroby przyzębia spowodowane są nie tylko noszeniem aparatu, co niedostateczną higieną w tym czasie. Dlatego należy stosować się do wszystkich zaleceń stomatologa odnośnie dbania o zęby. Niezbędne jest ich szczotkowanie po każdym posiłku i korzystanie ze specjalnych szczoteczek ortodontycznych.