Jakie leki źle wpływają na stan zębów?

Kondycja naszych zębów uzależniona jest nie tylko od diety oraz poziomu higieny. Może pogarszać się również wówczas, gdy zażywamy określone rodzaje leków. Jakie środki farmaceutyczne odbijają się negatywnie na naszych zębach? Próchnica jest przypadłością bardzo mocno atakującą osoby zmagające się z astmą. Wszystko za sprawą wziewnych leków, w których znajdują się dwucukry. To substancje mocno...

przyspieszające rozwój próchnicy oraz obniżające znacznie poziom pH w jamie ustnej. Dlatego ważne jest, aby po zażyciu leków przepłukać usta. Nie trzeba tego robić specjalistycznym płynem do płukania ust. Wystarczy nawet zwykła woda.

Również antybiotyki nie są dla naszych zębów obojętne. Szczególnie zagrażają im tetracykliny, które prowadzą do powstawania przebarwień. Ich usunięcie jest niezwykle trudne. Na zmianę koloru zębów są szczególnie mocno narażone osoby młode, które antybiotyki przyjmują przez długi czas. W przypadku osób dorosłych konsekwencją zażywania tego rodzaju leków mogą być afty.

Leki antyhistaminowe, czyli zażywane przez osoby cierpiące na alergię, zwiększają ryzyko powstawania kamienia nazębnego. Podobnie działa wiele leków uspakajających oraz zwiększających wydzielanie moczu.

Osoby zażywające leki zawsze powinny zapytać swojego lekarza czy niezbędna jest zwiększona higiena jamy ustnej. Lepiej bowiem zapobiegać próchnicy, niż ją leczyć.