Fluoryzacja zębów: potrzebna czy nie?

Jeszcze kilkanaście lat temu zabieg fluoryzacji zębów uważany był za konieczność. Dzisiaj pojawia się coraz więcej głosów przeciwko takiemu sposobowi zabezpieczania zębów przed próchnicą. Jakie są argumenty za, a jakie przeciw fluoryzacji?

Jakie są zalety fluoryzacji zębów?

Fluor jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za mineralizację kości i zębów. Zabieg fluoryzacji wzmacnia i utwardza szkliwo. Dzięki temu znacznie trudniej jest wnikać w powierzchnię zębów bakteriom, które wywołują próchnicę. Zabieg fluoryzacji zębów połączony z codzienną, właściwą higieną jamy ustnej, zapobiega więc rozwojowi próchnicy u dzieci. Co więcej, osoby dorosłe, które w wieku szkolnym przeszły zabieg fluoryzacji, o wiele rzadziej borykają się z próchnicą.

Jakie są wady fluoryzacji zębów?

Nadmierna ilość fluoru jest szkodliwa dla organizmu. Przede wszystkim zbyt dużą ilość tego pierwiastka prowadzi do zaburzenia pracy tarczycy. Może również uszkadzać szkliwo zębów, często pojawiają się na nich także tak zwane plamy kredowe, czyli mało ładne przebarwienia. Zabieg nieumiejętnie oraz zbyt często przeprowadzanej fluoryzacji zębów może doprowadzić z czasem do wystąpienia fluorozy – choroby, która zajmuje wszystkie części naszego ciała, a nie tylko kości i zęby. Z tego względu przeprowadzamy fluoryzację tylko w gabinecie stomatologicznym pod okiem doświadczonego stomatologa.