Jakie są etapy ząbkowania?

Proces wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci jest jednym z okresów rozwoju każdego dziecka. Nie jest to etap przyjemny, wiele dzieci w tym okresie traci apetyt, ma trudności ze snem. Maluchy są bardzo marudne, a niektóre nawet gorączkują...

Z ilu etapów składa się proces ząbkowania?

Zawiązki zębów tworzą się jeszcze w czasie życia płodowego dziecka. Proces wyrzynania się zębów dzieli się na trzy etapy. Etap pierwszy nazywany jest przederupcyjnym. Na tym etapie ząb nie jest jeszcze widoczny. W czasie jego trwania zachodzi proces kształtowania się korony zęba. Etap drugi nazywany jest przedfunkcyjnym. Na tym etapie można dostrzec białe kostki zębowe. Jest to etap w czasie, którego kieszonki zębowe i korzenie zębów powoli się rozwijają. Ostatni etap wyrzynania się zębów to etap funkcyjny. W fazie tej następuje ostateczne ukształtowanie się kieszonek zębowych i pojawienie się zębów.

Ile czasu trwa ząbkowanie?

Proces ten jest bardzo indywidualny. Z reguły pierwsze zęby zaczynają się wyrzynać u dzieci około siódmego miesiąca życia. Chociaż zdarzają się i takie maluchy, u których pierwsze mleczne zęby wyrzynają się już w trzecim miesiącu. Są jednak i takie dzieci, u których pierwszy ząbek pojawia się po pierwszych urodzinach. Zęby mleczne mogą wyrzynać się nawet do 3. miesiąca życia.