Kiedy konieczne jest powtórne leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe w większości pacjentów wywołuje lęk, kojarzy się bowiem z bólem i dyskomfortem. Niesłusznie – stosowane obecnie techniki leczenia oraz znieczulania w bardzo dużym stopniu niwelują nieprzyjemne doświadczenia na fotelu dentystycznym. Niestety, czasami zdarza się tak, że jednorazowe leczenie kanałowe okazuje się być niewystarczające. Kiedy przeprowadza się je powtórnie?

W zdecydowanej większości przypadków po leczeniu kanałowym ząb jeszcze przez długi czas doskonale pełni swoje funkcje. Czasami jednak bardzo szybko pojawia się ból. Wówczas niezbędne jest ponowne otworzenie kanału zęba. Powtórne leczenie kanałowe wykonuje się także wówczas, gdy podczas pierwotnego zabiegu doszło do powikłań lub utrudnień. Zalicza się do nich między innymi złamanie narzędzia.

Leczenie kanałowe może wymagać powtórzenia wówczas, gdy:

kanały były zbyt wąskie lub miały zakrzywiony przebieg, co sprawiło, że ich wyleczenie nie było możliwe;
przy pierwotnym leczeniu nie odnaleziono wszystkich kanałów;
w kanale utkwiły narzędzia, które wywołują dolegliwości bólowe.
Może zdarzyć się również tak, że wyleczone już miejsce zostało zaatakowane przez bakterie znajdujące się na korzeniu innego zęba.

Wielu pacjentów obawia się powtórnego leczenia kanałowego. Trzeba jednak wiedzieć, że rezygnacja z niego wiąże się na ogół z koniecznością ekstrakcji zęba.