Złamany ząb – jak go uratować?

Wiele osób jest przekonanych, że złamany ząb zawsze trzeba usunąć. Tymczasem okazuje się, że ekstrakcja jest naprawdę ostatecznością. Jak uratować ząb, który się złamał? Najczęstszymi powodami złamania zęba są nieleczona próchnica oraz uszkodzenia mechaniczne – wypadek, upadek, kontuzja odniesiona podczas uprawiania sportu, a także ukruszenie zęba na twardym jedzeniu. Kiedy ząb się ukruszy lub...

co gorsza – złamie, nigdy nie należy wpadać w panikę. Najlepiej natychmiast umówić się na wizytę u stomatologa. Bardzo ważne jest, aby nie wyrzucać ułamanego fragmentu. Najlepiej, jeśli umieścimy go w roztworze soli fizjologicznej. Dlaczego? Być może stomatolog podejmie się reimplantacji zęba bądź przyklei fragment, który się ułamał.

A jeżeli takie działanie okaże się niemożliwe? Z takimi przypadkami współczesna stomatologia również doskonale sobie radzi. Zastosować można chociażby wypełnienia kompozytowe. Ich niewątpliwym plusem jest możliwość dobrania koloru do naturalnego koloru zębów. Uzyskany efekt jest wówczas naprawdę bardzo naturalny. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie leczenia kanałowe oraz zastosowanie sztyftu, na którym mocuje się nową koronę.

Co w sytuacji, kiedy złamanie przebiegło poniżej linii dziąsła? Wówczas zdrowy korzeń używany jest jako podbudowa pod nową koronę lub most.