Paradontoza – jak ją rozpoznać?

Jednym z częstszych problemów stomatologicznych, jaki dotyka osoby w bardzo różnym wieku, jest paradontoza. Jest to zapalenie przyzębia, które nieleczone może doprowadzić nawet do utraty zębów. Jak rozpoznać paradontozę? Do pierwszych objawów choroby zalicza się zaczerwienienie, a także obrzęk dziąseł. Stają się ona tkliwe. Charakterystyczne jest ich krwawienie pojawiają się zarówno podczas mycia zębów (nawet...

wówczas, gdy używamy szczoteczki z miękkim włosiem), jak i jedzenia twardych produktów, na przykład jabłek czy marchwi. Bardzo dużo osób bagatelizuje te objawy, sądząc, że są one efektem używania szczoteczki o zbyt twardym włosiu lub zbyt silnego szczotkowania zębów. Warto zapamiętać, że utrzymujące się przez kilka dni krwawienie z dziąseł zawsze powinno skłonić nas do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Jeśli nie zareagujemy w porę, choroba będzie się rozwijać. Wówczas pojawić może się między innymi nieprzyjemny zapach z ust, którego pokonanie jest bardzo trudne. Wraz z upływem czasu zęby stają się coraz bardziej rozchwiane. Ostatecznie zaczynają się ruszać aż wreszcie wypadają. W takiej sytuacji jakakolwiek interwencja dentysty jest już bardzo trudna. Szanse na uratowanie zębów są bardzo niewielkie.