Ukruszony ząb: co robić?

Z niewiadomych przyczyn większość pacjentów uważa, że ukruszenie się zęba jest co najwyżej problemem natury estetycznej i nie ma potrzeby spieszyć się z wizytą u dentysty. Jeżeli jednak tak uszkodzony ząb pozostawimy samemu sobie, możemy nabawić się poważnych problemów...

Jakie mogą być skutki ukruszenia zęba?

Jeżeli dojdzie się ukruszenia się zęba, trzeba koniecznie szybko wybrać się do dentysty. Wypełniająca jego wnętrze miazga staje się bowiem o wiele bardziej podatna na działanie bakterii, łatwiej też może dojść do jej uszkodzenia termicznego. Ząb, który się ukruszył, jest o wiele słabszy od całego, gryząc twarde pokarmy ryzykujemy, że ulegnie on dalszym uszkodzeniom. Może się nawet okazać, że niemożliwe będzie jego naprawienie. Inne niebezpieczeństwo, które nam grozi, to podrażnianie policzków i języka ostrymi krawędziami ukruszonego zęba, co może prowadzić przykładowo do powstania bolesnych aft.

Jakie sposoby naprawy ukruszonego zęba?

Wszystko zależy od tego, jak duża część zęba uległa ukruszeniu. W przypadku niewielkiego urazu ząb może zostać wygładzony, a następnie wypolerowany. Jeżeli uszkodzenie ma duże rozmiary albo ząb był już leczony, to konieczna będzie także wymiana wypełnienia. W przypadku dużych uszkodzeń zdrowego zęba z reguły konieczne jest nałożenie licówki.