Jak powstaje płytka nazębna?

Płytka nazębna nazywana jest także osadem nazębnym lub płytką bakteryjną. Jest to miękki nalot, który powstaje na powierzchni zębów oraz w szczelinach pomiędzy nimi. Kiedy i jak dochodzi do tworzenia się płytki nazębnej? Płytka nazębna tworzy się u każdego z nas. Powstaje na skutek gromadzenia się na powierzchni zębów resztek pokarmów, które spożyliśmy w ciągu...

Płytka nazębna nazywana jest także osadem nazębnym lub płytką bakteryjną. Jest to miękki nalot, który powstaje na powierzchni zębów oraz w szczelinach pomiędzy nimi.

Kiedy i jak dochodzi do tworzenia się płytki nazębnej?

Płytka nazębna tworzy się u każdego z nas. Powstaje na skutek gromadzenia się na powierzchni zębów resztek pokarmów, które spożyliśmy w ciągu dnia. Można ją bardzo łatwo dostrzec na powierzchni zębów, kiedy dojdzie do ich zabarwienia po wypiciu herbaty, czerwonego wina, czy kawy.

Jak można usnąć płytkę nazębną?

Płytkę nazębną daje się bardzo łatwo usunąć w czasie szczotkowania zębów. Ponieważ gromadzi się ona także w szczelinach pomiędzy zębami, po zakończeniu szczotkowania zębów trzeba sięgnąć po nici dentystyczne, aby usunąć płytkę także spomiędzy szczelin. Aby zapiec osadzaniu się płytki nazębnej, zęby należy myć minimum dwa razy dziennie. Optymalnie było jednak, gdybyśmy szczotkowali zęby po zjedzeniu każdego posiłku. Jeżeli jest to niemożliwe, warto przynajmniej sięgnąć po niezawierającą cukru gumę do żucia. Nieusunięta płytka nazębna z czasem twardnieje i zamienia się w kamień nazębny, którego obecność może być jednym z czynników wywołujących paradontozę. Kamień może on zostać usunięty tylko przez stomatologa.