Czym jest ekstrakcja chirurgiczna?

Są sytuacje, kiedy niemożliwe jest uratowanie zęba i zachodzi konieczność jego usunięcia. W większości przypadków zęby usuwa się metodą zwykłej ekstrakcji. Czasem jednak takie całkowite usunięcie zęba nie jest możliwe. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest jego chirurgiczna ekstrakcja. Chirurgiczną ekstrakcję zęba wykonuje się w ściśle określonych sytuacjach. Najczęściej u pacjentów, którzy utracili koronę zęba,...

Są sytuacje, kiedy niemożliwe jest uratowanie zęba i zachodzi konieczność jego usunięcia. W większości przypadków zęby usuwa się metodą zwykłej ekstrakcji. Czasem jednak takie całkowite usunięcie zęba nie jest możliwe. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest jego chirurgiczna ekstrakcja.

Chirurgiczną ekstrakcję zęba wykonuje się w ściśle określonych sytuacjach. Najczęściej u pacjentów, którzy utracili koronę zęba, ale w dole zębowym pozostały ich korzenie. Zabieg chirurgicznej ekstrakcji zęba może zostać wykonany również u pacjentów z zatrzymanymi zębami lub u tych pacjentów, którzy mają wyjątkowo silnie zakrzywione korzenie zębowe.

Zabieg chirurgicznej ekstrakcji zębów zawsze przeprowadza specjalista w zakresie chirurgii szczękowej. Wykonywany jest po podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego. W wyjątkowych przypadkach wykonuje się go w narkozie. Przez dwadzieścia cztery godziny po zabiegu nie można jeść gorących posiłków, nie można też pić gorących lub zimnych napojów. W miejscu poddanym operacji może utrzymywać się opuchlizna. Dolegliwości bólowe można złagodzić, sięgając po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.

Chirurgiczna ekstrakcja zęba zawsze jest poprzedzana bardzo szczegółowym wywiadem z pacjentem. Zaleca się również RTG zęba.