Czym są zęby zatrzymane?

Są poważnym problemem i to nie tylko natury estetycznej. Krzywy zgryz i nieprawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej, brzydki zapach z ust – takie mogą być dla pacjentów skutki zatrzymanych zębów. W większości przypadków problem dotyczy zębów stałych. Czym one są? Jak można rozwiązać problem? Zęby zatrzymane to całkowicie wykształcone zęby, które z jakiegoś powodu nie przebiły...

Są poważnym problemem i to nie tylko natury estetycznej. Krzywy zgryz i nieprawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej, brzydki zapach z ust – takie mogą być dla pacjentów skutki zatrzymanych zębów. W większości przypadków problem dotyczy zębów stałych. Czym one są? Jak można rozwiązać problem?

Zęby zatrzymane to całkowicie wykształcone zęby, które z jakiegoś powodu nie przebiły się przez tkankę kostną dolnej lub górnej szczęki. Do ich zatrzymania się może dojść u osób, które mają niedobór witaminy A lub D. Problem ten szczególnie często pojawia się w przypadku tak zwanych zębów mądrości, czyli ósemek. Ale może on również dotyczyć innych zębów, na przykład kłów. Do takiego zaburzenia może dojść również u osób, które bardzo wcześnie utraciły zęby mleczne, w efekcie niektóre zęby stałe nie mogą zmieścić się w łuku zębowym.

Zęby zatrzymane wymagają leczenia. W zależności od stopnia zmian konieczne jest leczenie ortodontyczne. Czasem w wyrżnięciu się zęba musi pomóc chirurg szczękowy. W przypadku zatrzymanych zębów mądrości bardzo często jedyną efektywną metodą leczenia jest ich usunięcie. Czasem niezbędne jest usunięcie także innych zębów zatrzymanych.

Leczenie zębów zatrzymanych jest możliwe i skuteczne. Pamiętajmy, że w zdecydowanej większości przypadków ekstrakcja jest ostatecznym rozwiązaniem.