Czym jest bonding zębów?

Bonding zębów jest jedną z metod usuwania diastemy, czyli przerwy pomiędzy górnymi jedynkami. Ale zabieg ten stosuje się także u osób, które mają zniekształcone zęby. Bonding ma zastosowanie także w przypadku złamania korony zębowej. Jest to zabieg mało inwazyjny. Przed zabiegiem ząb jest tylko nieznacznie poddawany preparacji. Zniszczone zęby odzyskują równy wygląd dzięki zastosowaniu wypełnień...

Bonding zębów jest jedną z metod usuwania diastemy, czyli przerwy pomiędzy górnymi jedynkami. Ale zabieg ten stosuje się także u osób, które mają zniekształcone zęby. Bonding ma zastosowanie także w przypadku złamania korony zębowej. Jest to zabieg mało inwazyjny. Przed zabiegiem ząb jest tylko nieznacznie poddawany preparacji. Zniszczone zęby odzyskują równy wygląd dzięki zastosowaniu wypełnień na bazie żywic kompozytowych.

To zabieg z jednej strony bardzo szybki i skuteczny. Z drugiej zaś jest on tańszy niż uzupełnianie braków licówkami porcelanowymi lub koronami. Ząb, na którym będzie wykonywany zabieg, w pierwszej kolejności musi zostać trochę zmniejszony. Dzięki temu odbudowany nie będzie odbiegał wielkością od pozostałych zębów. Następnie na jego powierzchni pokrywające go szkliwo jest wytrawiane delikatnym kwasem w mikroskopijne rowki. Na tak przygotowaną powierzchnię zęba jest nanoszona żywica kompozytowa. Kolor żywicy dentysta dobiera do odcienia sąsiednich zębów.

Innym rodzajem bondingu jest nałożenie na przednią powierzchnię zęba porcelanowych lub kompozytowych licówek, przy czym bonding kompozytowy jest mniej trwały.

Niezależnie od wyboru metody zabieg powinien być wykonywany przez doświadczonego stomatologa. Dzieje się tak, ponieważ ewentualnym powikłaniem po źle wykonanym bondingu mogą być poważne choroby przyzębia.