Co zrobić z wybitym zębem?

Może się zdarzyć, że podczas uprawiania sportu czy innego zdarzenia wybijemy ząb. Jeżeli uda nam się błyskawicznie po zdarzeniu odnaleźć go i przetransportować w odpowiednich warunkach do najbliższego gabinetu dentystycznego, jest duża szansa na uratowanie zęba, a co za tym idzie – uśmiechu. Gdy znajdziemy wybity ząb, należy umieścić go w szczelnym pojemniku wypełnionym zimnym mlekiem....

Może się zdarzyć, że podczas uprawiania sportu czy innego zdarzenia wybijemy ząb. Jeżeli uda nam się błyskawicznie po zdarzeniu odnaleźć go i przetransportować w odpowiednich warunkach do najbliższego gabinetu dentystycznego, jest duża szansa na uratowanie zęba, a co za tym idzie – uśmiechu.

Gdy znajdziemy wybity ząb, należy umieścić go w szczelnym pojemniku wypełnionym zimnym mlekiem. Ząb można również włożyć do pojemnika napełnionego płynem do soczewek. Jeżeli nie mamy pod ręką ani mleka ani płynu do soczewek, możemy wybity ząb umieścić w zimnej wodzie. Poziom płynów w naczyniu powinien być na tyle wysoki, aby ząb był w nich zanurzony. Jeżeli do stomatologa mamy nie więcej niż trzydzieści minut drogi, nie jest konieczne wkładanie zęba do mleka czy innego płynu. Nie należy go jednak zawijać w ligninę lub higieniczną chusteczkę.

Ząb, który zostanie przewieziony we właściwych warunkach, a do tego szybko, być może uda się uratować. Zostanie on ponownie umieszczony w dole zębowym, a następnie zablokowany specjalną szyną. Ponowne wrośniecie zęba trwa od dwóch tygodni do miesiąca. W tym czasie wykonuje się przynajmniej raz kontrolne zdjęcie RTG. Po trzech miesiącach od umieszczenia zęba w dole zębowym prześwietla się go ponownie. Zazwyczaj wszystko kończy się dobrze i nie ma potrzeby wykonywania żadnych skomplikowanych zabiegów implantologicznych.