Czy należy leczyć diastemę?

Wiele osób ma dość widoczną przerwę pomiędzy górnymi jedynkami. Przez wiele lat diastema (tak nazywa się ta przerwa) była uważana przede wszystkim za problem estetyczny, przy czym to również jest kwestia dyskusyjna, ponieważ w pewnym momencie diastema stała się wręcz modnym, naturalnym dodatkiem do uśmiechu. Dzisiaj jednak zdaniem wielu lekarzy stomatologów powinna zostać wyleczona. Leczenie diastemy...

Wiele osób ma dość widoczną przerwę pomiędzy górnymi jedynkami. Przez wiele lat diastema (tak nazywa się ta przerwa) była uważana przede wszystkim za problem estetyczny, przy czym to również jest kwestia dyskusyjna, ponieważ w pewnym momencie diastema stała się wręcz modnym, naturalnym dodatkiem do uśmiechu.

Dzisiaj jednak zdaniem wielu lekarzy stomatologów powinna zostać wyleczona. Leczenie diastemy nie jest jednak konieczne w każdym przypadku. Podejmuje się je wtedy, kiedy przerwa jest większa niż dwa milimetry. W przypadku tak znacznej diastemy mogą się bowiem pojawić problemy z mówieniem, może dojść do rozwoju chorób przyzębia i wad zgryzu. Jakie są sposoby leczenia tej wady?

Przyczyną diastemy mogą być różne. U jednych osób powstaje ona w wyniku mało rozwiniętych siekaczy, czasem jest efektem hiperdoncji (zęby nadliczbowe) lub braku siekaczy. U innych powstaje w wyniku wady anatomicznej wędzidełka – jest ono przyczepione zbyt nisko lub przerośnięte. Metody leczenia zależą zatem od przyczyn diastemy. W przypadku wady anatomicznej wędzidełka niezbędne jest jego podcięcie. Dodatkowo pacjenci powinni po zabiegu nosić aparat ortodontyczny. Jeżeli wynika ona z braku siekaczy, uzupełnia się je, wstawiając implanty. W przypadku hiperdoncji nadliczbowe zęby muszą zostać usunięte. W każdym z tych przypadków pacjenci muszą także nosić stały lub ruchomy aparat ortodontyczny. Aparat nosi się zazwyczaj około roku.