Co to jest przetoka?

Ekstrakcja zębów jest zdecydowanie jednym z najmniej lubianych zabiegów stomatologicznych. Na ogół przebiega bez żadnych powikłań. W przypadku ekstrakcji górnych trzonowców oraz przedtrzonowców może dojść jednak do powstania przetoki, czyli połączenia ustno-zatokowego. Przetoka powstaje w zdecydowanej większości przypadków po usuwaniu górnej szóstki. Dlaczego tak się dzieje? U niektórych osób zakończenia korzeni zębowych od zatoki szczękowej...

Ekstrakcja zębów jest zdecydowanie jednym z najmniej lubianych zabiegów stomatologicznych. Na ogół przebiega bez żadnych powikłań. W przypadku ekstrakcji górnych trzonowców oraz przedtrzonowców może dojść jednak do powstania przetoki, czyli połączenia ustno-zatokowego.

Przetoka powstaje w zdecydowanej większości przypadków po usuwaniu górnej szóstki. Dlaczego tak się dzieje? U niektórych osób zakończenia korzeni zębowych od zatoki szczękowej oddziela jedynie niezwykle cienka warstwa tkanki kostnej. Czasami jest jeszcze gorzej – jest to wyłącznie śluzówka. Kiedy ząb zostanie usunięty, dochodzi do powstania otworu, który łączy zatokę szczękową z jamą ustną.

Co się dzieje, jeśli powstały otwór nie zostanie odpowiednio zabezpieczony i natychmiast zasklepiony? Najczęściej rozwija się wówczas zapalenia zatok. Jest to jednak najmniej groźne powikłanie. Dojść może do:

zapalenia opon mózgowych;
powstania ropnia mózgu;
rozwoju zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej.
To właśnie z tego powodu tak istotne jest, aby stomatolog po usunięcia zęba dokładnie sprawdził, czy nie doszło do powstania niefizjologicznego otworu. To najlepszy sposób na to, aby uchronić pacjenta przed groźnymi powikłaniami mogącymi skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem. W sytuacji, gdy jednak przetoka powstała, zaleca się wykonanie natychmiastowego zabiegu chirurgicznego mającego na celu jej zamknięcie. Czas jest tutaj niezwykle ważny – zabieg powinien zostać wykonany maksymalnie w 24 godziny od wykrycia perforacji, wprowadza się również zaawansowaną antybiotykoterapię.