Protezy zębowe – z czego się wykonuje?

Wraz z upływem lat kondycja naszych zębów nierzadko się pogarsza. W niektórych przypadkach do tego stopnia, że konieczne okazuje się być zastosowanie protez zębowych. Współczesna stomatologia sięga po rozmaite materiały, które doskonale spełniają swoją rolę. Z czego dzisiaj wykonuje się protezy zębowe?

Obecnie hitem są protezy elastyczne, które wykonywane są z materiałów termoplastycznych. Są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie mogą być stosowane przez osoby, które uczulone są na metal. Mocuje się je na specjalnych klamrach, które nie uciskają dziąseł. Przekłada się to na łatwość użytkowania. Osoba korzystająca z takich protez ma też zapewniony duży komfort. Dzięki temu, że nie pokrywają one podniebienia osoba nosząca je nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o odczuwanie smaku spożywanych produktów.

Wielu pacjentów decyduje się na protezy akrylowe, które obecnie należą do najtańszych. Stosuje się je na ogół wówczas, gdy pacjent stracił wszystkie swoje zęby. To ten rodzaj protez jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wykonuje się również protezy szkieletowe. W tym przypadku protetyk robi odlew ze specjalnego metalu. Takie protezy są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia. Podpierane są na zębach własnych pacjenta, co sprawia, że nie należy obawiać się nadmiernego obciążenia dziąseł.