Czy dentysta może nie zgodzić się na zabieg wyrwania zęba?

Wyrwanie zęba jest zabiegiem poważnym, zaliczanym do leczenia chirurgicznego. Po ekstrakcji zęba może dojść do powikłań, które zagrażają zdrowiu pacjenta. Niestety, wiele osób odwiedzających gabinety stomatologiczne nie rozumie konsekwencji tego zabiegu. Mając na uwadze chęć szybkiego pozbycia się bólu lub ominięcie skomplikowanych form leczenia, oskarżają oni dentystę o brak kompetencji lub celowe działanie na ich...

szkodę. Tymczasem nawet popularne schorzenia, takie jak cukrzyca, złe funkcjonowanie tarczycy lub choroby serca, mogą powodować powikłania po usunięciu zęba.

Wywiad lekarski

Przed wyrwaniem zęba stomatolog kontroluje stan zębów i zapoznaje się ze zdjęciem RTG chorego zęba. Specjalista chce dobrze poznać stan zdrowia pacjenta. Przeprowadza wywiad lekarski, podczas którego padają pytania o aktualny stan zdrowia i przebyte choroby. Istotnym jest, czy u pacjenta zachodzi negatywna reakcja na preparaty łagodzące ból. Jeszcze przed wizytą poleca się spisać nazwy przyjmowanych leków.

Zastrzeżenia wykluczające i potencjalnie niebezpieczne

Istnieją choroby, które całkowicie uniemożliwiają usunięcie zęba podczas zwykłej, codziennej wizyty u stomatologa. Jest to na przykład białaczka, nowotwór lub guzy złośliwe umiejscowione w naczyniach krwionośnych, które bezpośrednio sąsiadują z chorym zębem. Schorzenia, które stanowią potencjalne zagrożenie, to cukrzyca, choroby wieńcowe, padaczka oraz skaza krwotoczna. Wszystkie z nich mogą spowodować dość trudne w przewidzeniu komplikacje. Podwyższone ryzyko wiąże się również z problemami związanymi z wątrobą, nerkami oraz stawami.

Pacjent chorujący na choroby zakaźne, takie jak AIDS, HIV czy HCV, także jest zobowiązany do poinformowania dentysty o tym fakcie. Podobnie jest w sytuacji, gdy mamy problemy z krzepliwością krwi. Wtedy dentysta poprosi nas o skierowanie wydane przez lekarza prowadzącego, który potwierdzi brak zastrzeżeń co do ekstrakcji zęba. Pamiętajmy, aby na zabieg nigdy nie przychodzić głodnym, a po usunięciu zęba powstrzymać się od jedzenia i picia na minimum dwie godziny.

Kiedy dentysta odmawia

Stomatolog kieruje pacjenta do lekarza innej specjalizacji, gdy istnieją poważne zastrzeżenia przed przystąpieniem do zabiegu. Pacjent powinien zrozumieć, że dentysta ma na uwadze jego dobro – dlatego przedtem powinien udać się na konsultację z innym specjalistą. Ponadto czasami samo wyrwanie zęba musi przebiegać w szpitalu i to w asyście innych specjalistów.