Jakie suplementy na zdrowe zęby?

Każdy z nas ma realny wpływ na zdrowie swoich zębów. Statystycy biją na alarm – problem próchnicy dotyka niemal 90% Polaków. Fatalny stan uzębienia obniża komfort życia, zmusza do stosowania protezy we wczesnym wieku, a przede wszystkim oddziałuje na inne narządy. Pojawienie się próchnicy lub nawracającego zapalenia zębów powoduje problemy ze zdrowiem ogólnym: sercem, żołądkiem...

czy układem krwionośnym. Zdrowe uzębienie jest twarde i odporne na działanie bakterii. Warunkiem jest jednak zapewnienie odpowiedniej gamy składników odżywczych, które umacniają tkankę zębową.

Dlaczego powinno się stosować suplementy?

Specjaliści od żywienia twierdzą, że codzienna dieta Polaków jest zbyt uboga w składniki o dobroczynnym działaniu dla zębów. Brak nam witaminy D, zwłaszcza w okresie zimy. Mało jest także wapnia, fosforu i jodu, a to właśnie te minerały należy dostarczyć, by zęby pozostały zdrowe.

Oczywiście dobór ewentualnych suplementów diety koniecznie musi zostać skonsultowany ze specjalistą stomatologiem.

Które składniki są kluczowe?

Wapń to najważniejszy element, który buduje nasze kości i zęby. Wpływ na wchłanianie wapnia posiada odpowiednia ilość witaminy D oraz fosforu w diecie. Z tym, że witamina D najczęściej występuje w niedoborze, natomiast popularna dieta obfitująca w wysoko przetworzone produkty dostarcza za dużą ilość fosforu (występującego w fosforanach, popularnych konserwantach). Dochodzi do zaburzenia proporcji między wapniem i fosforem oraz wapniem i witaminą D, co uniemożliwia dobre wchłanianie wapnia. Zęby zaczynają się kruszyć, stają się również bardziej podatne na wypadanie, a do tego brak im naturalnej odporności przed bakteriami rozwijającymi się w jamie ustnej.

Komu poleca się stosowanie suplementów?

W celu uzupełnienia wapnia i zbilansowania codziennej diety, suplementy poleca się kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. W tym okresie dochodzi do kumulacji hormonów w organizmie, co prowadzi do pogarszającego się stanu dziąseł. Podobnie jest w przypadku kobiet, które przechodzą okres menopauzy. Wszystkie zmiany w gospodarce hormonalnej potrafią silnie wpłynąć na stan uzębienia. Na niedobór odpowiednich składników narzekają również osoby na dietach odchudzających. Gdy to kaloryczność posiłków decyduje o wyborze pożywienia, warto uzupełniać dietę o produkty, które pozwolą zadbać również o zdrowie. Suplementy poleca się również tym osobom, które od urodzenia mają problem ze słabym uzębieniem.