Kserostomia – czym jest?

Kserostomia to schorzenie równie poważne, co bagatelizowane. Jest to trwała suchość w jamie ustnej, którą powoduje zła praca ślinianek. Najczęstsze objawy kserostomii to uczucie suchości w jamie ustnej, wysuszone wargi, policzki i język, a także drapanie w gardle...

Jakie są przyczyny kserostomii?

Istnieje kilka czynników, które prowadzą do wystąpienia kserostomii. Jednym z nich jest nasza psychika – gdy ostatnio przeżywaliśmy wiele stresów i zmian, to jesteśmy bardziej podatni na pojawienie się suchości w ustach. Gronkowiec, paciorkowiec oraz różne wirusy także powodują kserostomię. Podłożem dla tej choroby są inne schorzenia, związane z pracą hormonów, regulacją poziomu cukru w organizmie, a także choroby alergiczne. Za potencjalne przyczyny uznaje się też leki moczopędne, przeciwhistaminowe, hipotensyjne, neuroleptyczne oraz pobudzające. Uszkodzenie ślinianek powodują również czynniki zależne takie jak palenie papierosów i noszenie protez zębowych.

Dolegliwości podczas kserostomii

Choroba objawia się pieczeniem języka i warg, do tego pojawiają się trudności z mówieniem oraz z przełykaniem jedzenia. Choremu towarzyszy ciągła potrzeba picia wody. Jego kubki smakowe przestają właściwie pracować, w ustach zaczyna dominować smak słony i gorzki. Ze względu na to, że ślina oczyszcza jamę ustną, to jej brak skutkuje środowiskiem, w którym lepiej rozwijają się bakterie i grzyby. Kserostomia sprzyja powstawaniu próchnicy, a nawet prowadzi do kandydozy, czyli do grzybicznego zakażenia jamy ustnej. Jest to bardzo ciężka do wyleczenia przypadłość.

Dlaczego ślina jest taka ważna?

Ślina pełni dwie ważne funkcje w jamie ustnej: oczyszcza oraz nawilża. Jest pełna enzymów, które walczą z bakteriami zawartymi w cukrach. To one odpowiadają za powstawanie próchnicy. Brak lub mała ilość śliny powoduje również nieświeży oddech. Nasza jama ustna jest pokryta śluzówką, która musi być cały czas nawilżana właśnie przez ślinę. Zaburzenia produkcji śliny sprawiają, że ta śluzówka pęka lub pokrywa się wrzodami.

Jak leczy się kserostomię?

Kserostomię diagnozuje lekarz stomatolog. Pamiętajmy, że częstym powodem choroby jest przyjmowanie leków, które wzajemnie na siebie oddziałują. Tacy pacjenci wymagają wnikliwszej uwagi, ponieważ muszą zmodyfikować ilość i rodzaj zażywanych lekarstw. W kserostomii leczy się również objawy, czyli małą ilość śliny. Stosuje się więc płukanki, sztuczne substytuty śliny oraz zaleca się częste popijanie wody i uzupełnianie diety w produkty z wapniem.