Zapalenie okostnej – na czym polega i jakie są objawy?

Zapalenie okostnej zęba objawia się bardzo dokuczliwym bólem, który może objąć całą głowę, a nawet szyję. Powodem jest stan zapalny wywołany przez inne schorzenia, jak próchnica czy niewyleczone problemy stomatologiczne. Odczuwany ból jest na tyle silny, że przeszkadza normalnie funkcjonować, dlatego wizyta u stomatologa powinna odbyć się jak najszybciej....

Dlaczego tak boli? Jakie funkcje pełni tkanka okostna?

Silny ból przy zapaleniu okostnej warunkuje fakt, że jest to tkanka z dużą ilością naczyń i nerwów. W okostnej zaczynają się włókna, które przechodzą aż do korzenia zęba. Okostna jest to tkanka, która pokrywa kości – w tym również żuchwy i szczęki. Tkanka okostna zapewnia odpowiednie warunki dla regeneracji kości. Pełni ważną funkcję dla naszego zdrowia, dlatego poza silnym bólem, uszkodzenie okostnej zagraża ochronie naszego uzębienia (na przykład na wypadek urazu).

Przyczyny powstania zapalenia

Stan zapalny pojawia się na skutek patogenów, a dokładniej ożywionych czynników chorobotwórczych, jakimi są bakterie, najczęściej próchnicotwórcze. Źródłem bakterii są także pozostałości po nieudanych zabiegach w postaci fragmentów spróchniałego lub usuniętego zęba lub nieprawidłowe leczenie kanałowe, podczas którego bakterie przedostały się na zewnątrz. Bakterie transportują się również krwią lub przez miazgę zęba do okostnej i tam wywołują zakażenie.

Objawy zapalenia okostnej

Najbardziej typowym objawem jest bardzo silny ból, na który nie pomagają nawet mocne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Inne objawy to szczękościsk i związane z nim problemy z mówieniem. Zapaleniu okostnej zęba towarzyszą duszności, zatkane zatoki, a także opuchnięte wargi i policzek. Pojawia się też ropa – to przez nią zapalenie okostnej należy do poważnych schorzeń. W jego wyniku może bowiem dojść do pojawienia się ropnia w zębie, ale też w oczodole. Inne ryzyko to powstanie pałeczki ropy błękitnej, która wywołuje sepsę. Leczenie zapalenia okostnej powinno przebiec jak najszybciej również dlatego, że inne zęby także mogą zostać zainfekowane.

Leczenie okostnej zęba

Chory musi stosować leki przeciwbólowe. Na wstępie specjalista prosi o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które ukaże, czy potrzebna jest ekstrakcja danego zęba. Jeszcze przed zabiegiem należy wyleczyć stan zapalny stosując terapię antybiotykową. Przed rozpoczęciem leczenia zaleca się też płukanki z łagodzących i antybakteryjnych ziół, takich jak szałwia czy rumianek. Pozbycie się zapalenia okostnej może się wiązać również z usunięciem zęba lub rozpoczęciem leczenia kanałowego.