Wizyty kontrolne u stomatologa – jak często i na czym polegają?

Polacy boją się chodzić do dentysty. Potwierdza to stan naszego uzębienia – aż 90% dorosłych cierpi na próchnicę. To alarmujące statystyki. Tymczasem kontrole dentystyczne pozwalają uniknąć wielu schorzeń, których leczenie jest bolesne dla nas i dla naszego portfela, a same stany zapalne zębów pogarszają nasze ogólne zdrowie...

Przezorny znaczy wolny od próchnicy

Wiele osób nie zwraca uwagi na pierwsze alarmujące zmiany, które sygnalizują pogorszenie się stanu uzębienia. Czasami wręcz przeczekujemy ból zębów w nadziei, że sam ustanie. Jeżeli do tej pory nie uczęszczaliśmy do dentysty zbyt regularnie, to pierwsza kontrola może stać się początkiem serii wizyt w celu doprowadzenia zębów do ładu. Uzupełnienie ubytków, wyleczenie zmian próchnicznych, usunięcie kamienia nazębnego lub leczenie ortodontyczne to najczęstsze zabiegi na sam początek. Po wyleczeniu wszystkich schorzeń spotkania kontrolne należy powtarzać co pół roku.

Co dzieje się podczas wizyt?

Stomatolog zaczyna od przeprowadzenia wywiadu związanego z ogólnym stanem zdrowia. Chore zęby powodują wiele przypadłości, prowadzą do częstego zapalenia zatok, anginy, gorszej kondycji nerek i serca. Zakażone zęby wytwarzają paciorkowce, które powodują stany ropne w całym ciele. Poinformowanie lekarza o przebytych chorobach pozwoli mu określić jak zmienia się nasze zdrowie na przestrzeni kolejnych wizyt. Po tym formalnym wstępie dentysta zabiera się za oczyszczanie zębów – usuwa z nich osad, może także wypolerować ich powierzchnię i oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Gdy jama ustna jest czysta, czas na badanie uzębienia i dziąseł. Najtrudniej jest odnaleźć potencjalne źródła próchnicy. Dentysta posługuje się specjalnym zgłębnikiem, którym naciska również na zęby. Naszym zadaniem jest wskazanie, w których miejscach boli – pozwoli to odkryć nadwrażliwe miejsca w uzębieniu, które są bardziej podatne na działanie bakterii.

Zdjęcie RTG

W razie wątpliwości co do stanu naszego uzębienia, dentysta może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Pozwoli ono wykluczyć schorzenia takie jak próchnica między stycznymi zębów, guzy, uszkodzenia szczęki czy stany ropne. Wykonanie zdjęcia RTG nie zawsze jest konieczne – wiele zależy od stanu naszego uzębienia, wieku czy naszych dotychczasowych dolegliwości.

Jak często odwiedzać dentystę?

Zaleca się wizyty kontrolne co pół roku, jednak jeśli nasza dieta jest bogata w cukier, chorujemy na cukrzycę, palimy papierosy lub często spożywamy alkohol, to dobrze jest przeprowadzać takie wizyty przynajmniej trzy razy w roku. Do stomatologa powinny regularnie stawiać się kobiety w ciąży, u których hormony powodują rozmiękanie dziąseł, a większa ilość spożywanego pokarmu może skutkować bardziej nasilonymi zmianami próchniczymi. Osoby, które chcą dbać o swoje zęby, zapraszamy do wizyty w naszym gabinecie stomatologicznym.