Białe plamki na zębach – czym są i jak je usunąć?

Przebarwienia na zębach nigdy nie prezentują się estetycznie. Obok ciemnych plam, częstym problemem są białe plamki, pojawiające się często zwłaszcza na przednich zębach. Jaka jest ich przyczyna i dlaczego mogą pojawić się nawet u dzieci?
Przyczyna białych przebarwień
Powody wystąpienia białych plam na zębach mogą być różne. Wiele zależy od tego czy dotyczą jednego, kilku czy...

wszystkich zębów. Jeżeli są to pojedyncze przypadki, to może za nimi stać zły rozwój struktury szkliwa, w tym jego demineralizacja. Natomiast wystąpienie białych plam na większej części uzębienia może oznaczać rozwój fluorozy, której przyczyną jest stosowanie pasty ze zbyt dużą ilością fluoru. Stwarza to szczególnie niebezpieczeństwo dla dzieci, które często połykają pastę, a do tego szybciej magazynują fluor w organizmie. Inne możliwe przyczyny to wady związane z rozwojem, a także niewłaściwa praca systemu hormonalnego Za przyczynę zewnętrzną uznaje się noszenie aparatu i związane z nim pobieżne czyszczenie powierzchni szkliwa.

Jak pozbyć się białych plamek na zębach?
Na początku należy udać się do dobrego dentysty, który odkryje źródło powstawania białych plamek i zaproponuje zabieg wyrównujący kolor szkliwa. W zależności od problemu, można zdecydować się na wybielanie zębów. Jednak istnieje ryzyko, że wybieleniu ulegną również plamki, w ten sposób różnica między kolorami pozostanie. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej żywicy, która oddziałuje tylko na brzydko wyglądające plamki. Kolejny sposób to tzw. bonding, czyli pokrycie powierzchni zęba specjalnymi żywicami kompozytowymi. Jednak pacjent musi liczyć się z tym, że zabieg trzeba powtarzać co kilka lat. Zabieg jest bezpieczny dla wszystkich dorosłych pacjentów.

Białe plamy na zębach – profilaktyka wczesna
Zamiast leczyć to lepiej działać w aktywny sposób w celu uniknięcia białych plam, zwłaszcza u naszych dzieci. Należy zrezygnować z past zawierających duże ilości fluoru (jednak nie warto rezygnować z niego całkowicie, gdyż posiada on działanie przeciwpróchnicze). Fluoroza działa szczególnie niekorzystnie na uzębienie najmłodszych, a zbyt duże ilości fluoru prowadzą do zaburzeń w zakresie wchłaniania magnezu. Zawsze należy obserwować czy maluch nie połyka czasem pasty i czy stosuje jej odpowiednią ilość – dla dzieci zalecana porcja to mniej więcej wielkość ziarna grochu.

Jeśli przyczyną białych plam jest zła gospodarka hormonalna, to problem leży najprawdopodobniej w niedoczynności tarczycy.