Dziecko boi się dentysty – co zrobić?

Strach przed dentystą jest wśród dzieci powszechny. Nowe otoczenie i niezrozumiałe praktyki pana w białym fartuchu potrafią wystraszyć nawet najbardziej dziarskiego malucha. W kwestii bólu u dentysty, to starają się go unikać nawet osoby dorosłe. Jednak wizyty kontrole są koniecznością, która pozwala ustrzec przed poważnymi schorzeniami uzębienia, niewłaściwym wzrostem zębów, a także ich próchnicą i...

demineralizacją.

Oswajanie już od trzech lat

Pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć charakter czysto zapoznawczy i odbyć się, gdy maluch ma dwa lata. Poprzez oswojenie z otoczeniem, dentysta wydaje się bardziej przyjazny. Początkowo dzieci są dość nieśmiałe, jednak z czasem pobudza się w nich naturalna w tym wieku ciekawość. Mogą usiąść na fotelu i zadać dentyście kilka pytań. Dzięki takim przyjaznym wspomnieniom w przyszłości z powodzeniem namówimy malucha na kolejny przegląd lub leczenie zębów. W ofercie naszych gabinetów w Krakowie i Katowicach znajduje się właśnie taka wizyta adaptacyjna, na którą zapraszamy najmłodszych pacjentów.

Specjaliści w zakresie pedodoncji

Pedodoncja to stomatologia dziecięca. Jeśli ma to być pierwsza poważna wizyta dziecka w gabinecie dentystycznym, to zaleca się udanie właśnie do stomatologa dziecięcego. Wie on jak współpracować z dzieckiem. Potrafi właściwie zareagować, gdy dziecko okazuje typowe oznaki buntu, na przykład z całej siły zaciska buzię. Należy jednak podkreślić, że dużą rolę posiada samo nastawienie malucha, które jest przecież wynikiem podejścia i rozmów przeprowadzonych z rodzicami.

Nie używaj słowa „ból”

Warto przedstawić dziecku przebieg zabiegu. Nie można jednak używać zwrotów takich jak: „to nie będzie bolało”, „dentysta nic ci nie zrobi”, co automatycznie kojarzy się z możliwością zaistnienia przykrej sytuacji. Lepiej używać pozytywnie nacechowanych, przyjaznych dzieciom zwrotów. Przed wizytą można pobawić się z dzieckiem w scenkę, w której on jest dentystą, a jedna z maskotek pacjentem. Przedstawienie zabiegu w formie zabawy pomoże opanować strach. Rodzic powinien wspierać dziecko również podczas zabiegu. Gdy widzimy, że jest ono dzielne, to nie wahajmy się pochwalić takie zachowanie.

Środki w sytuacjach wyjątkowych

Jeżeli maluch jest naprawdę przerażony, a widok igły i przyrządów dentystycznych wywołuje ataki paniki i płaczu, to można spróbować niestandardowych środków. Należy do nich podanie podtlenku azotu, czyli gazu rozweselającego, czy też zastosowanie leków uspokajających.