Jak pozbyć się nieświeżego oddechu?

Przykry oddech z ust nie pozwala nam dobrze funkcjonować. Zwłaszcza podczas spotkań, gdy widzimy, że inne osoby odczuwają dyskomfort przy rozmowie z nami. Istnieje nazwa dla problemów związanych ze stale powracającym nieświeżym oddechem – halitoza...

Przyczyny brzydkiego zapachu z ust

Po zdiagnozowaniu u siebie nieświeżego oddechu powinniśmy udać się do dentysty. Przyczyna może być o wiele poważniejsza, ponieważ nieświeży oddech często stanowi objaw choroby uzębienia. Może to być przewlekły stan zapalny dziąseł, paradontoza, kamień nazębny lub groźna dla całego zdrowia próchnica. Czasami za nieświeży oddech odpowiada zła praca ślinianek lub zbyt mała ilość śliny, która ma przecież działanie odkażające. Osoby noszące protezy muszą uważać, by były one dobrze dopasowane i nie pozostawiały miejsca na osadzanie się resztek z pokarmu. Za czynniki indywidualne uznaje się palenie papierosów, picie alkoholu oraz stosowanie określonych lekarstw. Nieświeży oddech może być objawem chorób związanych z układem pokarmowym, oddechowym lub nieodpowiednią pracą nerek. Jednak w około 90% przypadków przyczyną są zaniedbania w higienie jamy ustnej.

Likwidowanie problemu u jego źródła

W celu pozbycia się nieprzyjemnego oddechu należy wyleczyć zęby lub pozbyć się pozostałości po ich ekstrakcji, np. martwych korzeni. Trzeba poddać leczeniu stany zapalne dziąseł oraz zmiany bakteryjne w błonie śluzowej jamy ustnej. Nie wolno zapominać o kamieniu nazębnym, którego chropowata powierzchnia jest środowiskiem idealnym dla osadzenia się bakterii. To właśnie podczas ich rozwoju wydziela się charakterystyczny gnilny zapach. Usuwanie kamienia i piaskowanie zębów to zabiegi służące nie tylko estetyce uśmiechu, ale także samej higienie jamy ustnej.

Zadbanie o świeży oddech

Po likwidacji problemów jamy ustnej nadchodzi czas na systematyczną higienę. Żeby brzydki zapach nie towarzyszył nam już nigdy więcej, myjemy zęby po każdym posiłku, zwracając uwagę na dokładne oczyszczenie języka. To na nim zbiera się duża ilość bakterii. Stosujemy także nić dentystyczną do wyczyszczenia przestrzeni między zębami. Na co dzień warto pić dużo wody, która oczyszcza jamę ustną i pobudza ślinianki do pracy. W odczuwaniu świeższego oddechu pomocne są płyny do płukania oraz naturalne płukanki na bazie mięty lub eukaliptusa. Należy pamiętać także o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego. Metodą, która pomoże nam od razu uzyskać świeży oddech, jest również żucie natki pietruszki.