Tetracyklina a zęby – o czym należy wiedzieć?

Tetracyklina, czyli składnik niektórych antybiotyków, niszczy szkliwo. Powoduje uszkodzenia porównywalne do tych, jakie powstają z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej lub nieodpowiedniej diety. W grupie osób narażonych znajdują się ci, którzy przyjmują tetracyklinę już od dłuższego czasu. Czym jest tetracyklina? Mianem tetracykliny określamy zbiór antybiotyków, które uniemożliwiają prawidłowe wchłanianie białka. Stosuje się je jako środki doustne, czasami...

Tetracyklina, czyli składnik niektórych antybiotyków, niszczy szkliwo. Powoduje uszkodzenia porównywalne do tych, jakie powstają z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej lub nieodpowiedniej diety. W grupie osób narażonych znajdują się ci, którzy przyjmują tetracyklinę już od dłuższego czasu.

Czym jest tetracyklina?

Mianem tetracykliny określamy zbiór antybiotyków, które uniemożliwiają prawidłowe wchłanianie białka. Stosuje się je jako środki doustne, czasami podaje się je też w formie zastrzyku. Stosowane są w przypadku boreliozy, a także poważnych zmian skórnych, takich jak powracający trądzik czy zmiany ropne.

Tetracykliny – wpływ na zdrowie jamy ustnej

Każdy antybiotyk pozbawia człowieka flory jelitowej. Wyczyszczony przewód pokarmowy nie posiada dobrej ilości pożytecznych bakterii, za to jest bardziej podatny na działanie szkodliwych szczepów grzybów. W ten sposób rodzi się ryzyko grzybicy, w tym również grzybicy jamy ustnej powodowanej przez grzyba z niebezpiecznego szczepu Candida. Ta choroba objawia się białym nalotem na ustach i języku, a także owrzodzeniami i bólem w przełyku.

Tetracyklina a stan zębów

Tetracyklina ma zdolność łatwego przenikania do komórek. Jednym z objawów jej gromadzenia się w szkliwie i kościach są przebarwienia występujące na zębach w postaci nieregularnych pasm. W zależności od rodzaju tetracykliny, mogą one mieć żółty, szary lub brązowy kolor. Dla przywrócenia właściwego koloru szkliwa koniecznym staje się zabieg wybielenia zębów. Sesji jest zazwyczaj więcej, niż w przypadku zabarwień powstałych w wyniku spożywania koloryzujących potraw czy palenia papierosów. Jednak czasami nawet duża ilość powtórzeń nie daje zadowalającego efektu i jedynym rozwiązaniem jest nałożenie na zęba cienkich płytek porcelanowych, popularnie nazywanych licówkami. W obu przypadkach polecamy skorzystanie z usług naszego gabinetu stomatologicznego.

Jak chronić się przed działaniem tetracykliny?

Żeby ochronić florę bakteryjną, musimy zadbać o właściwą dietę podczas antybiotykoterapii. Niezbędne jest stosowanie ochronnych probiotyków, a także pożywienia prebiotycznego, które sprzyja namnażaniu się jedynie tych korzystnych dla zdrowia bakterii. Warto starać się stosować naturalne środki podnoszenia odporności, czyli dietę obfitującą w warzywa oraz owoce.