Ból po leczeniu kanałowym – kiedy i dlaczego występuje?

Leczenie endodontyczne, popularnie nazywane leczeniem kanałowym, to usunięcie chorej miazgi zęba z przestrzeni jego komory, do której w ramach zamiennika wprowadza się specjalny materiał zastępczy. Leczenie kanałowe jest ostatecznością, czyli stosuje się je w nieodwracalnych stanach zapalenia miazgi zęba. Ból po zabiegu występuje głównie ze względu na duży stopień ingerencji w wysoce unerwione struktury zęba. Kiedy...

Leczenie endodontyczne, popularnie nazywane leczeniem kanałowym, to usunięcie chorej miazgi zęba z przestrzeni jego komory, do której w ramach zamiennika wprowadza się specjalny materiał zastępczy. Leczenie kanałowe jest ostatecznością, czyli stosuje się je w nieodwracalnych stanach zapalenia miazgi zęba. Ból po zabiegu występuje głównie ze względu na duży stopień ingerencji w wysoce unerwione struktury zęba.

Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?

Jeśli nerw oraz naczynia krwionośne danego zęba znajdują się w stanie zapalenia nieodwracalnego, to pacjent ma najczęściej wybór między leczeniem kanałowym a zwykłym usunięciem zęba. Najczęstszą przyczyną stanów zapalnych jest próchnica. Za pomocą leczenia kanałowego leczy się także gnijącą lub obumarłą już miazgę zębową. Warto dodać, że wyżej opisane schorzenia objawiają się uporczywym i silnym bólem. Im wcześniej dentysta rozpocznie leczenie kanałowe, tym mniejszy będzie ból po zakończeniu serii zabiegów.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Miazga zęba to nerwy i tkanka mięśniowa z licznymi unerwieniami. Leczenie endodontyczne jest samo w sobie bolesne, dlatego przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (pod narkozą). Leczenie przeprowadza się w kilku etapach, zaczynając od dotarcia do komory zęba, poprzez czyszczenie kanałów zębowych i wypełnienie ich materiałem uszczelniającym. Ostatni etap to odbudowa zęba. Leczenie kanałowe to jedna z najczęstszych usług wykonywanych przez naszych specjalistów.

Ból po zabiegach

Odczuwanie bólu po zabiegu leczenia kanałowego jest całkowicie normalne. W trakcie leczenia dentysta narusza delikatne tkanki wokół korzenia zęba. Specjaliści uznają, że ból towarzyszyć może nawet od dwóch do trzech tygodni po przeprowadzeniu ostatniego zabiegu z serii, czyli już po odbudowaniu struktury zęba. Natomiast jeśli ból nie znika przez ponad miesiąc, to należy udać się na wizytę kontrolną. Być może doszło do infekcji tkanek wokół korzenia zębowego. Utrzymujący się ból jest także sygnałem niepełnego wyleczenia, to znaczy ominięcia kanału zębowego, w którym toczyła się infekcja. Jest to możliwe ze względu na bardzo małą średnicę kanałów, które czasami mogą nie być dobrze widoczne pod mikroskopem.

Wtórne leczenie kanałowe

Wtórne leczenie kanałowe dotyczy zębów, które już raz były poddane zabiegom endodontycznym. Pada wtedy pytanie o sens ponownego leczenie zęba, skoro pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem. W zdecydowanej większości przypadków ponowne leczenie kanałowe przynosi dobre rezultaty. Jedynie w kilku procentach wszystkich przypadków bardziej opłacalne jest usunięcie zęba i wstawienie implantu.