Jak dbać o porcelanowe korony?

Korony z porcelany stosuje się dla zębów zniszczonych lub jako uzupełnienie dla implantu, jeżeli dany ząb jest tworzony od początku. Korony nie powinny w żaden sposób odbiegać wyglądem oraz kształtem od pozostałych zębów. W jakich przypadkach stosuje się korony? Korony porcelanowe imitują zęby, które uległy dużym zniszczeniom na skutek próchnicy, urazów mechanicznych, są słabe w...

wyniku przeprowadzonego leczenia kanałowego czy dużego poziomu starcia. Stosuje się je także w ciężkich do wyleczenia przebarwieniach i przy bardzo krzywych zębach. Korony mocuje się na stałe, a w wielu przypadkach są one ostatecznym rozwiązaniem dla poprawienia stanu zębów lub uzupełnienia ubytku.

Korony porcelanowe – charakterystyka

Korony wykonane z porcelany są mniej wytrzymałe od swoich metalowych odpowiedników. Jednak ze względów estetycznych stosuje się je jako wypełnienie w przedniej części uzębienia. Korony można stosować na implantach, gdy ząb został usunięty lub na naturalnych korzeniach zęba, ale po jego uprzednim spiłowaniu.

Czy istnieją szczególne wskazania przy posiadaniu koron?

Higiena uzębienia z koronami porcelanowymi nie odbiega znacząco od normalnych zaleceń w tym zakresie. Regularne czyszczenie zębów, okresowe wizyty kontrolne oraz odpowiednia dieta są czynnościami, które zaleca się każdemu pacjentowi. Porcelana jest również odporna na działanie barwników z pożywienia. Jedynym, na co trzeba szczególnie uważać, są twarde pokarmy. Korony z porcelany posiadają wytrzymałość na podobnym poziomie, co nasze własne zęby. Porcelanowe wstawki umieszcza się jednak tylko z przodu, dlatego powinniśmy jeszcze uważniej unikać nadgryzania twardych produktów.

W celu uniknięcia rozwoju bakterii zaleca się dokładne oczyszczanie jamy ustnej, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, w którym korona łączy się z dziąsłem. Należy także delikatnie czyścić przestrzenie między zębami, używając w tym celu nici dentystycznych, nigdy zaś wykałaczek.

Co jeśli ząb pod koroną jest chory?

Jeżeli korona została nałożona na naturalnego zęba, to istnieje ryzyko, że taki ząb w przyszłości zacznie się psuć. Wtedy stomatolog przeprowadza leczenie kanałowe na dwa sposoby: zdejmuje koronę, by rozpocząć leczenie albo przewierca koronę i po skończeniu wszystkich zabiegów dokonuje jej wypełnienia, a dodatkowo wzmacnia ząb.

Jeśli chcą mieć Państwo pewność, że zabieg zostanie wykonany w pełni profesjonalnie, to polecamy skorzystanie z oferty naszych dwóch gabinetów – krakowskiego i katowickiego.