Różnice między zębami stałymi a mlecznymi

Pierwsze zęby, jakie się wyrzynają, to zęby mleczne. Około 6 – 7 roku życia zaczynami je powoli tracić. Ich miejsce zajmują zęby stałe, które – przynajmniej teoretycznie – towarzyszyć nam będą przez całe życie. Czym różnią się zęby stałe od zębów mlecznych? Czy różnice te są znaczące?

Rozmiar

W zdecydowanej większości przypadków zęby mleczne są znacznie mniejsze od zębów stałych. U niektórych osób różnice są jednak tak niewielkie, że trudno byłoby je dostrzec.

Budowa

Zęby mleczne charakteryzują się niewielkimi i bardzo cienkimi korzeniami. To dlatego ich strata nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi. W mlecznych zębach trzonowych korzenie mają również szeroki rozstaw. Między nimi ulokowane są bowiem zawiązki zębów stałych, które rozwiną się niebawem. Zęby mleczne charakteryzują się również zdecydowanie słabszą mineralizacją twardych tkanek. Sprawia to, że podatność na próchnicę jest w ich przypadku większa niż w przypadku zębów stałych. Co ciekawe, jeśli dojdzie do próchnicy, to jej rozwój następuje naprawdę błyskawicznie.

Kolor

Zęby mleczne i stałe różni również barwa. Mleczne mają kolor biało – niebieski. Stałe to zabarwienie biało – żółto – kremowe. Oczywiście takie kolory występują tylko wówczas, gdy zęby są zdrowe.