Problemy z zębami u kobiet w ciąży

Powtarzany od lat stereotyp mówi, że ciąża to stan, który negatywnie odbija się na stanie zębów. Pojawić mogą się nie tylko ubytki, ale również choroby dziąseł. Wiele osób jest przekonanych, że w czasie ciąży o wiele silniej odkłada się kamień nazębny. Czy jest w tym trochę prawdy? W okresie ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg...

zmian hormonalnych. Mogą one nasilać nadwrażliwość zarówno samych zębów, jak i dziąseł. Jeśli chodzi o pogorszenie kondycji uzębienia, to jest ono wynikiem zaniedbań higienicznych, a nie ciąży jako takiej.

Wizyta jeszcze przed zajściem w ciążę

Planując ciążę, warto umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznych. Informując dentystę o swoich planach, dajemy mu szansę na dostosowanie metod leczenia do posiadanych planów. Zaleci on także, jak dbać o zęby, aby przez niezwykłe dziewięć miesięcy nie pogorszyła się ich kondycja.

Problemy z dziąsłami

Na skutek zmian hormonalnych dochodzi do rozpulchnienia oraz obrzmienia dziąseł. W efekcie często może pojawiać się ich krwawienie. Z uwagi na zwiększoną podatność na działanie bakterii, większe jest ryzyko powstawania stanów zapalnych.

Wymioty

Pierwszy trymestr ciąży to dla wielu przyszłych mam czas wymiotów. Nie wpływają one korzystnie na kondycję zębów i całej jamy ustnej. Drażnią zęby, dziąsła, powodować mogą nieprzyjemne zmiany wymagające zastosowania odpowiedniego leczenia.

Ciąża nie musi wiązać się z pogorszeniem stanu zębów. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio o nie dbać.