Złamane narzędzia podczas leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe zębów kojarzy się większość z nas z jednym z najmniej przyjemnych zabiegów dentystycznych. Dzisiaj leczenie to wygląda już zupełnie inaczej, nadal jednak pacjentom grożą pewne komplikacje. Mogą się one pojawić zwłaszcza wtedy, kiedy kanałowym leczeniem zajmie się stomatolog o małym doświadczeniu...

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Leczenia kanałowe zęba składa się z kilku etapów. Pierwszym etapem jest zatrucie, a następnie usunięcie nerwu. Następnie konieczne jest bardzo dokładne wypłukanie kanałów, ich niezwykle staranne osuszenie i wypełnienie. Musi ono być bardzo szczelne, nie może go być ani zbyt dużo, ani zbyt mało. Zbyt mała ilość wypełnienia może doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego, który z czasem przejdzie w stan przewlekły.

Złamane narzędzia – jakie konsekwencje czekają pacjenta?

Na szczęście tego typu sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Do złamania narzędzia może dojść w trakcie opracowywania lub wypełniania kanału. Uszkodzone narzędzie przede wszystkim powoduje dolegliwości bólowe, pojawia się także obrzęk. W skrajnych przypadkach dochodzi do utworzenia się ropnia. W takiej sytuacji najpierw leczone są objawy, a po ich wyleczeniu konieczne jest usunięcie pozostawionego narzędzia. Może to zrobić tylko doświadczony stomatolog za pomocą skomplikowanej aparatury – mikroskopu, skalerów i urządzeń emitujących ultradźwięki, ułatwiających przemieszczenie złamanego narzędzia w kanale zębowym.