Higiena jamy ustnej u niemowląt

Rodzice powinni dbać o higienę jamy ustnej maluszka od jego pierwszych dni, nie zaś od momentu wyrznięcia się pierwszego ząbka. Dlatego dbanie o higienę jamy ustnej dziecka powinno rozpocząć się już w okresie niemowlęctwa. Uchronienie dziąseł przed rozwojem bakterii zmniejszy w przyszłości ryzyko próchnicy...

Co znajduje się w jamie ustnej niemowlaka?

Niemowlak nie posiada jeszcze zębów, za to same bezzębne wyrostki, których wierzchnią część stanowi cienka tkanka. W jej przestrzeniach mogą zbierać się bakterie pokarmowe, co prowadzi do rozwinięcia się kandydozy. Jednym z jej objawów są pleśniawki, czyli naloty pojawiające się na języku. Prowadzą one do podrażnień delikatnej błony śluzowej jamy niemowlaka. Gdy zauważymy je u naszego malucha, to musimy skontaktować się z pediatrą.

Jak czyścić jamę ustną niemowlaka?

W trosce o zdrowe zęby w przyszłości, higienę rozpoczynamy już od pierwszych dni życia dziecka. Przestrzeń jamy ustnej czyścimy gazikiem, nakładając go na palec i lekko namaczając w przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Alternatywą są specjalne silikonowe szczoteczki, również nakładane na palec. Czyszczenie jamy ustnej powinno odbywać się regularnie, po każdym posiłku niemowlaka. Wczesne wprowadzenie nawyku mycia jamy ustnej sprawi, że maluch w przyszłości nie będzie protestował przed myciem zębów.

By uchronić mleczaki przed próchnicą

Mocne i zdrowe zęby kształtują się od samego początku naszego rozwoju. O kondycji zębów dziecka decyduje już dieta matki, w czasie gdy jest z nim w ciąży. Odpowiednia zawartość minerałów (zwłaszcza wapnia) oraz równowaga między witaminą D i fosforem w diecie przyszłej mamy decydują o tym, że zęby maluszka rosną zdrowe. W okresie niemowlęctwa czyścimy dziąsła, a po wyrznięciu się pierwszego zęba, zaczynamy czyścić go miękką szczoteczką. Warto zaznajamiać malucha ze szczoteczką już od pierwszego roku życia, stopniowo ucząc go wypluwania i płukania jamy ustnej. Należy od początku traktować czyszczenie zębów jako stały element rozkładu dnia. Pasty do zębów dla dzieci w wieku od 1. roku życia muszą zawierać zmniejszoną ilość fosforu i mogą być stosowane jeden raz dziennie. Do tego konieczne są jak najwcześniejsze wizyty w gabinecie dentystycznym, żeby przyzwyczaić dziecko do obecności stomatologa i konieczności regularnej kontroli stanu uzębienia.

Kwestia diety i staranności

Pamiętajmy, że niewłaściwa dieta pogarsza stan uzębienia tak samo jak brak higieny jamy ustnej. Próchnica rozwija się na bazie produktów bogatych w cukry, dlatego słodycze powinny stanowić niewielką część diety malucha. Tym, co sprzyja mocnym zębom, jest przede wszystkim chudy nabiał, ryby, warzywa i owoce.