Opuchlizna a wyrwanie zęba

Niektóre sposoby leczenia zębów wiążą się z bólem i opuchlizną, które pojawiają się dzień lub kilka dni po zabiegu. Jest to powikłanie, którego nie sposób uniknąć. Możemy jednak w sposób doraźny zapobiegać niektórym z symptomów, w tym zmniejszać nieestetyczną opuchliznę. Po jakich zabiegach pojawia się opuchlizna? Najczęściej niewielką opuchliznę obserwujemy po usunięciu chorego zęba lub...

Niektóre sposoby leczenia zębów wiążą się z bólem i opuchlizną, które pojawiają się dzień lub kilka dni po zabiegu. Jest to powikłanie, którego nie sposób uniknąć. Możemy jednak w sposób doraźny zapobiegać niektórym z symptomów, w tym zmniejszać nieestetyczną opuchliznę.

Po jakich zabiegach pojawia się opuchlizna?

Najczęściej niewielką opuchliznę obserwujemy po usunięciu chorego zęba lub skomplikowanym leczeniem kanałowym. Jeśli zabieg polegał na wstawieniu zwykłej plomby, do opuchlizny nie powinno dojść. W każdym podejrzanym przypadku związanym z pojawieniem się opuchlizny zaleca się wizytę kontrolną u dentysty.

Sposoby na zmniejszenie opuchlizny

Klasyczna metoda na usunięcie obrzęku to przyłożenie do niego zimnego okładu. Wystarczy włożyć kilka kostek lodu do materiałowego pojemnika, a następnie trzymać przy policzku przez około 15 minut. Doskonale sprawdzi się także suchy lód. Gdy rana poekstrakcyjna będzie już wstępnie wygojona (czyli nie wcześniej niż jedną dobę po zabiegu), można zacząć stosować zimne płukanki. Może to być zwykła przegotowana woda lub schłodzone napary z rumianku czy melisy, które działają antybakteryjnie i dodatkowo chronią ranę przed rozwinięciem się stanu zapalnego. Żeby opuchlizna zeszła, trzeba stosować przepisane przez dentystę antybiotyki, które również pomogą spędzić opuchliznę.

Jakich zaleceń powinniśmy się trzymać?

Istnieje szereg zasad, które powinien przestrzegać każdy pacjent po usunięciu zęba, nie tylko dla zmniejszenia opuchlizny, ale również uniknięcia stanu zapalnego. W pierwszej godzinie po zabiegu zakrywamy ranę gazikiem, który tamuje krwawienie. Na przynajmniej dwie godziny należy wstrzymać się od jedzenia i picia czegokolwiek, gdyż może to spowodować zerwanie się delikatnego skrzepu. Przez dobę po zabiegu jeść i pić można tylko zimne rzeczy, wskazane są pokarmy nabiałowe, płynne lub miękkie pożywienie. Nie wolno bowiem doprowadzić do przyśpieszenia przepływu krwi w obrębie rany. Na proces gojenia niekorzystnie wpływa również palenie papierosów. Unikamy czyszczenia zębów jedynie w pierwszej dobie po ekstrakcji. Później należy dokładnie oczyszczać jamę ustną, omijając ranę, by nie naruszyć jej struktury. Czyszczenie zębów zapobiega stanom zapalnym, które tworzą się w wyniku rozwoju bakterii z resztek pokarmowych.

Jak długo goi się ząb?

Czas gojenia się rany po wyrwaniu zęba zależy od tego, gdzie umiejscowiony był ząb (np. zębodół po ekstrakcji ósemki goi się dłużej od innych) oraz od tego, czy przestrzegaliśmy powyższych zaleceń. Jeśli opuchlizna nie schodzi przez kilka dni, a my stosowaliśmy się do zaleceń, to musimy zgłosić się do stomatologa.