Profilaktyka próchnicy domowymi sposobami

Próchnica dotyka zdecydowanej większości dorosłych Polaków. To schorzenie powoduje nie tylko ból i utratę zębów – poważnie wpływa na zdrowie całego organizmu. Możemy w łatwy sposób przeciwdziałać próchnicy, gdyż jej pojawienie się zależy w głównej mierze od naszych nawyków żywieniowych oraz odpowiedniej higieny jamy ustnej. Przyczyny powstania próchnicy Zęby próchnieją pod wpływem działania kwasów z...

Próchnica dotyka zdecydowanej większości dorosłych Polaków. To schorzenie powoduje nie tylko ból i utratę zębów – poważnie wpływa na zdrowie całego organizmu. Możemy w łatwy sposób przeciwdziałać próchnicy, gdyż jej pojawienie się zależy w głównej mierze od naszych nawyków żywieniowych oraz odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Przyczyny powstania próchnicy

Zęby próchnieją pod wpływem działania kwasów z bakterii, które potrzebują dwóch rzeczy: cukrów oraz odpowiedniej ilości czasu. Jeżeli jama ustna nie zostanie oczyszczona z resztek pokarmowych w krótkim czasie po posiłku, to bakterie uzyskają idealne warunki do rozwoju. W ten sposób dochodzi do demineralizacji zęba, czyli niszczenia jego struktury. Próchnica wykryta na wczesnym etapie daje szanse na odwrócenie procesu próchniczego. Najlepiej jednak w ogóle nie dopuszczać do jej powstania.

Co możemy robić w domu?

Przede wszystkim należy zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Ważne jest tutaj dokładne czyszczenie zębów, przestrzeni między zębowych, języka i dziąseł, słowem – docieranie szczoteczką do każdego zakamarku jamy ustnej. W zachowaniu odpowiedniej higieny pomogą nam również nici dentystyczne oraz antybakteryjne płyny do płukania ust. Zęby powinno się myć po każdym dużym posiłku. Nie warto również podjadać, gdyż zaburza to wydzielanie śliny, która ma działanie przeciwpróchnicze. Zaleca się natomiast częste popijanie wody, jeszcze lepiej jeśli zawiera ona w swym składzie minerały. Pobudza to pracę ślinianek.

Oprócz odpowiedniej higieny, drugim ważnym czynnikiem jest dobra dieta. Wyklucza ona spożycie produktów o dużej zawartości cukrów, które w największej mierze przyczyniają się do rozwoju bakterii. Powinno całkowicie zrezygnować się z napojów słodzonych i słodyczy – wyjdzie to na zdrowie nie tylko naszym zębom. Jeśli już zdarzy się nam zjeść coś obfitującego w cukier, to należy natychmiast umyć zęby pastą miętową, która ogranicza apetyt na sięganie po kolejne słodkie rzeczy. Odpowiednia dieta jest również ważna w dostarczaniu minerałów niezbędnych do utrzymania mocnego szkliwa. Należy zadbać zwłaszcza o witaminę D oraz wapń, a także zrewidować, czy ilość fluoru w diecie nie jest za duża.

Znaczenie wizyt u dentysty

Próchnica często nie objawia się od razu na powierzchni szkliwa, lecz zaczyna się np. w miazdze zęba. Wczesny czas wykrycia próchnicy znacząco zwiększa szansę na całkowite pozbycie się jej. Dlatego zapraszamy na regularne wizyty kontrolne do jednego z naszych gabinetów (w Katowicach lub Krakowie), w których nasi specjaliści w dokładny sposób przebadają Państwa zęby.