Wpływ narkotyków na uzębienie

Pośród wielu przykładów tego, jak bardzo narkotyki niszczą nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, znajduje się również degradacyjny wpływ środków odurzających na stan naszego uzębienia. U osób uzależnionych od narkotyków twardych zauważa się próchnice, które postępuje w bardzo krótkim czasie. Czasami jedyny sposób leczenia po wyjściu z nałogu to usunięcie wszystkich zębów i zastosowanie protezy. Zobaczmy,...

Pośród wielu przykładów tego, jak bardzo narkotyki niszczą nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, znajduje się również degradacyjny wpływ środków odurzających na stan naszego uzębienia. U osób uzależnionych od narkotyków twardych zauważa się próchnice, które postępuje w bardzo krótkim czasie. Czasami jedyny sposób leczenia po wyjściu z nałogu to usunięcie wszystkich zębów i zastosowanie protezy. Zobaczmy, jak poszczególne środki odurzające niszczą zęby.

Amfetaminy

W tej grupie znajdują się wszystkie środki stymulujące powstałe na bazie fenylopropanu. Są to głównie amfetamina, metamfetamina oraz MDMA (ecstasy). Głównym skutkiem nadużywania amfetamin jest znaczne pobudzenie. Takie zachowanie skutkuje brakiem kontroli nad pracą szczęki, która na przemian mocno zaciska się i rozluźnia. W wyniku takiego ruchu dochodzi do ścierania się powierzchni zębów. Do tego amfetamina powoduje wzrost stężenia fosforanów w jamie ustnej – są one niezwykle szkodliwe dla szkliwa, ponieważ powodują proces demineralizacji zębów. Oprócz samych zębów uszkodzeniu ulegają również naczynia krwionośne dziąseł.

Pochodne amfetaminy szkodzą także pracy ślinianek. Właściwa ilość śliny naturalnie oczyszcza jamę ustną, chroniąc zęby przed próchnicą. Przy zażywaniu narkotyków zęby zostają pozbawione ochrony przed bakteriami, co automatycznie prowadzi do powstawania stanów zapalnych uzębienia. Szczególnie szkodliwa jest metamfetamina – w jej przypadku mówi się nawet o metamfetaminowym uśmiechu, czyli zniszczonych zębach, które zaczynają gnić już po kilku latach nadużywania narkotyku.

Marihuana

Przy wziewnym stosowaniu marihuany dochodzi do zmniejszenia się wydzielania śliny. Do tego pojawia się duży apetyt na jedzenie bogate w węglowodany. Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że osoby nadużywające marihuanę są narażone na próchnicę zębów.

Kokaina

Ten narkotyk jest szczególnie niebezpieczny, gdy jego zażywanie polega między innymi na wcieraniu białego proszku w dziąsła. Szkodzi to dziąsłom i ich tkance, a z czasem może doprowadzić nawet do zapalenia kości szczękowej. Gdy kokaina połączy się ze śliną powstaje substancja o bardzo kwaśnym odczynie. Taka mieszanka działa niekorzystnie na szkliwo i powoduje degradację zębiny.

Heroina

Upośledza pracę ślinianek, prowadzi do tarcia zębami oraz wzmaga chęć na słodkie jedzenie. Te wszystkie czynniki zwiększają szansę wystąpienia próchnicy, do tego uszkadzają szkliwo. Heroina dostępna w najbardziej zanieczyszczonej postaci, czyli tzw. brown sugar, jest zażywana poprzez wdychanie oparów powstałych z jej palenia. Sprawia to, że jest ona jeszcze bardziej szkodliwa dla uzębienia.