Kolczyk na języku a zdrowie zębów i jamy ustnej

Kolczyk w języku jest uważany za dość niewinną ozdobę, jednak stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia naszej jamy ustnej. Długie noszenie kolczyka prowadzi do uszkodzenia błon śluzowych, dziąseł, zębów oraz rozwoju infekcji bakteryjnych, w tym także próchnicy. Dlaczego kolczyk w języku szkodzi? Kolczyk w języku powoduje liczne mikrouszkodzenia szkliwa, ponieważ gdy jemy lub mówimy, stale uderza on...

Kolczyk w języku jest uważany za dość niewinną ozdobę, jednak stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia naszej jamy ustnej. Długie noszenie kolczyka prowadzi do uszkodzenia błon śluzowych, dziąseł, zębów oraz rozwoju infekcji bakteryjnych, w tym także próchnicy.

Dlaczego kolczyk w języku szkodzi?

Kolczyk w języku powoduje liczne mikrouszkodzenia szkliwa, ponieważ gdy jemy lub mówimy, stale uderza on w zęby. Prowadzi to do naruszenia koron zębów, a w konsekwencji do licznych niewielkich pęknięć. Na stany zapalne są narażone również dziąsła. Kolczyk sprzyja obniżaniu się linii dziąseł, a tym samym odkrywaniu szyjki i korzeni zębów, przez co zęby są bardziej podatne na infekcje oraz stają się nadwrażliwe. Tym samym osoby z kolczykiem w języku są bardziej narażone na schorzenia przyzębia, parodontozę oraz próchnicę.

Jednak nie tylko nasze uzębienie ulega zniszczeniu. Kolczyk często uderza o podniebienie, uszkadzając w ten sposób nabłonek jamy ustnej, co prowadzi do obrzęków. Naruszenie wierzchniej części śluzówki sprzyja powstaniu infekcji. Jama ustna człowieka pełna jest bakterii, dlatego powinna być regularnie i dokładnie czyszczona. Miejsce przekłucia może spowodować, że nieusunięte bakterie dotrą od razu do głębokich warstw tkanek. Infekcja będzie więc o wiele trudniejsza do wyleczenia.

Jakie jeszcze niedogodności?

Noszenie kolczyka powoduje większe wydzielanie śliny, nadaje pożywieniu metalicznego posmaku, do tego przeszkadza w mówieniu i jedzeniu. Sama rana może goić się nawet kilka tygodni. Piercing może także zniweczyć nasze starania o odbudowę dotychczas zniszczonego uzębienia. Wykazano, że kolczyk w języku niszczy zarówno naturalne zęby, jak i wszelkiego rodzaju wypełnienia.

Pamiętaj o odpowiedniej higienie

Jeśli mimo wszystko chcemy przekłuć sobie język to starajmy się zminimalizować ryzyko powikłań. Po pierwsze, wybierzmy sprawdzony gabinet piercingu, w którym zasady higieny są rygorystycznie przestrzegane. Natomiast higiena jamy ustnej po zabiegu, oprócz regularnego czyszczenia zębów, powinna koncentrować się na dokładnym usuwaniu bakterii w okolicach kolczyka. Poleca się zakup specjalnych szczoteczek lub skrobaczek do oczyszczania powierzchni języka. Do tego należy regularnie stosować płyny do płukania ust, które mają działanie antybakteryjne lub pokusić się o wypróbowanie naparów roślinnych z szałwii czy mięty.