Suchy zębodół – najważniejsze informacje

Suchy zębodół to zaburzenie gojenia się rany po wyrwaniu zęba. Problem dotyczy mniej niż 5% pacjentów, jednak jego pojawienie się jest wyjątkowo przykre. Przyczyny Suchy zębodół to popularna nazwa zapalenia zębodołu. Na ranie po usunięciu zęba nie dochodzi do powstania skrzepu krwi lub jest on wyjątkowo płytki. Taki skrzep stanowi naturalną ochronę, dlatego jego naruszenie...

Suchy zębodół to zaburzenie gojenia się rany po wyrwaniu zęba. Problem dotyczy mniej niż 5% pacjentów, jednak jego pojawienie się jest wyjątkowo przykre.

Przyczyny

Suchy zębodół to popularna nazwa zapalenia zębodołu. Na ranie po usunięciu zęba nie dochodzi do powstania skrzepu krwi lub jest on wyjątkowo płytki. Taki skrzep stanowi naturalną ochronę, dlatego jego naruszenie skutkuje osadzeniem się bakterii, zakażeniem i w efekcie silnym bólem.

Istnieje kilka powodów, zależnych od miejscowych problemów jak i chorób ogólnych, przez które dochodzi do tego powikłania. Do przyczyn miejscowych należy stan zapalny zębów obecny jeszcze przed ekstrakcją, błędy stomatologiczne lub komplikacje podczas zabiegu. Za przyczyny ogólne uznaje się choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy hemofilia. Także osoby cierpiące na chorobę nowotworową są bardziej narażone na powstanie suchego zębodołu. Pacjent może również nieumyślnie wypłukać powstający skrzep. Ryzyko jest szczególnie duże, jeżeli dana osoba nie przestrzega zaleceń dentystycznych, tj. pije w mniej niż dwie godziny po usunięciu zęba, spożywa jedzenie lub pije gorące napoje w mniej niż kilka godzin po zabiegu. Przez dobę od ekstrakcji zęba powinno się wystrzegać spożywania produktów gorących lub przykładania gorących okładów w okolicach wyrwanego zęba. Krew, która krąży szybciej, może spowodować samoistne wypadnięcie świeżego skrzepu.

Dlaczego zapalenie zębodołu jest takie bolesne?

Jak zostało wspomniane wyżej, brak naturalnej osłony przed bakteriami powoduje, że w zębodole pojawiają się bakterie. Kość zębodołu jest mocno unerwiona, przez co w około 48 godzin od zabiegu pod wpływem zakażenia pojawia się ból, opisywany jako niezwykle mocny, rwący i pulsujący. Do tego może on promieniować na całą czaszkę, powodując migreny.

Jak leczyć suchy zębodół?

Osoby cierpiąca na zapalenie zębodołu przyjmują preparaty uśmierzające ból. Celem leczenia jest przywrócenie optymalnych warunków dla gojenia się kości. Zębodół jest najpierw dezynfekowany, później zabezpieczany przed działaniem bakterii oraz śliny. Wokół rany zbiera się tkanka, z której powstaje skrzep. Rana ulega znacznemu spłyceniu również poprzez odbudowę kości. Lekarz stomatolog zakłada pacjentowi opatrunek, który chroni przed ponownym zakażeniem.

W czasie gojenia się rany warto też zadbać o skuteczną, ale łagodną higienę jamy ustnej. Można stosować płukanki odkażające, na przykład na bazie rumianku.