Zioła a leczenie zębów

Zioła to naturalne wspomagacze w leczeniu wielu schorzeń i chorób. Wiele z nich przydaje się w codziennej pielęgnacji naszego ciała. Jeżeli zależy nam na białym uśmiechu i zdrowiu zębów to warto wybierać płukanki ziołowe lub pasty wzbogacone o wyciągi z roślin. Miętowy sposób na świeży oddech Mięta odświeża jamę ustną, eliminując w ten sposób bakterie...

Zioła to naturalne wspomagacze w leczeniu wielu schorzeń i chorób. Wiele z nich przydaje się w codziennej pielęgnacji naszego ciała. Jeżeli zależy nam na białym uśmiechu i zdrowiu zębów to warto wybierać płukanki ziołowe lub pasty wzbogacone o wyciągi z roślin.

Miętowy sposób na świeży oddech

Mięta odświeża jamę ustną, eliminując w ten sposób bakterie, a jej orzeźwiający zapach sprawia, że nasz oddech staje się przyjemniejszy. W mięcie najważniejszy jest mentol – czynna substancja, która wydziela świeży miętowy aromat oraz posiada przeciwbakteryjne działanie. Preparaty miętowe chronią jamę ustną przed rozwojem bakterii, które powodują próchnicę.

Rumianek złagodzi ból

Płukanki rumiankowe są zalecane osobom ze stanami zapalnymi w jamie ustnej. Mogą to być zapalenia błon śluzowych, kości lub dziąseł. Rumianek poleca się w procesie gojenia ran po przebytych zabiegach, jak po ekstrakcji zęba. Zmniejsza on ból w sposób naturalny i łagodny, a do tego ochroni przed rozwojem bakterii z resztek pokarmowych.

Na co zadziała eukaliptus?

Eukaliptus, podobnie jak miętę, stosuje się w celu odświeżenia jamy ustnej. Jest skuteczny nawet w halitozie, czyli nawracającym, nieprzyjemnym zapachu z ust, który często jest trudny do wyleczenia. Eukaliptus działa przeciwzapalnie i ogranicza rozwój bakterii i grzybów. Wyciągi z eukaliptusa, w formie olejków, naparów czy cukierków, leczą grzybicę, owrzodzenia i stany zapalne w jamie ustnej.

Melisa oraz szałwia na zapalenie dziąseł

Te dwa zioła pomagają niwelować silny ból, jaki pojawia się przy zapaleniu dziąseł. Wystarczy zastosować je dwa razy dziennie w formie płukanek. Bogata w witaminy, flawonoidy i aromatyczne olejki szałwia lecz stany zapalne skóry, w tym owrzodzenia, nieestetyczne pleśniawki oraz zapalenia migdałków. Melisa czynnie chroni przed zapaleniem dziąseł, gdyż zabija bakterie odpowiedzialne za rozwój tego schorzenia. Ponadto jest skuteczna w leczeniu opryszczek.

Wonna mirra w pastach i preparatach do zębów

Mirra posiada bardzo charakterystyczny, przyjemny zapach. W płynach do płukania jamy ustnej oraz w pastach stanowi bardzo częsty dodatek. Jej antybakteryjne działanie przeciwdziała rozwojowi schorzeń dziąsłowych. Do tego działa przeciwbólowo, gdyż zawarte w niej wonne składniki działają na obniżenie odczuwania bólu w mózgu.

Czy zioła mogą zastąpić dentystę?

Nawet najstaranniej wyselekcjonowane zioła nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Rośliny mogą jedynie wspomagać leczenie zębów lub częściowo zapobiegać niektórym schorzeniom jamy ustnej. Warto je stosować w codziennej pielęgnacji uzębienia, jednak nie jako podstawowe narzędzie higieny.