Rodzaje znieczuleń u dentysty

Wiele osób unika kontaktu z dentystą w obawie przed odczuwaniem bólu. Tymczasem nawet przy prostych zabiegach możemy całkowicie uniknąć nieprzyjemnych odczuć. Czasami to strach przed bólem jest większy od samego bólu, przez co zdarza się, że podanie znieczulenia posiada znaczenie głównie dla naszej psychiki, ponieważ bez niego i tak byśmy nic nie poczuli. Poza tym nie...

powinniśmy się obawiać powikłań po środkach znieczulających – te stosowane obecnie są co roku udoskonalane tak, by były coraz bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.

Co przed zabiegiem ze znieczuleniem?

Pokutuje przekonanie, że do dentysty koniecznie trzeba wybierać się z pustym żołądkiem. Tymczasem specjaliści zachęcają do zjedzenia lekkiego posiłku przed wizytą, gdyż czasami mija nawet kilka godzin, zanim znieczulenie ustąpi całkowicie. Przed zabiegiem należy poinformować dentystę odnośnie zażywanych lekarstw, a nawet środków odurzających, gdyż mogą one wejść w reakcję ze środkami znieczulającymi. Należy także poinformować o alergiach, na jakie cierpimy, gdyż mogą one stanowić przeciwwskazanie dla zastosowania danej substancji znieczulającej.

Znieczulenie powierzchowne

To rodzaj znieczulenia, które najmniej ingeruje w nasz organizm. Występuje pod postacią kremu, żelu, a nawet plastra. Stosuje się je również przed zabiegami o powierzchownym działaniu, takimi jak usuwanie kamienia nazębnego. Znieczulenie powierzchowne czasami aplikuje się dla złagodzenia dyskomfortu przed użyciem zastrzyku.

Znieczulenie przewodowe

Jest przeznaczone do całkowitego uśmierzenia bólu podczas zabiegów na zęby przedtrzonowe i trzonowe. Leczenie tych partii uzębienia wiąże się z ingerencją w unerwione tkanki, co skutkuje znacznym bólem. Znieczulenie przewodowe to bezpośrednie wstrzyknięcie preparatu do nerwu zęba. Może powodować odrętwienie części twarzy nawet na kilkanaście godzin.

Znieczulenie nasiękowe

Stosuje się je głównie przy leczeniu zębów przednich. Jest to zastrzyk w dziąsło, natomiast preparat rozchodzi się również do języka i policzka, powodując uczucie odrętwienia. Znieczulenie nasiękowe powoduje, że końcówki nerwów „wyłączają się”, a pacjent nie odczuwa dotyku, a także bólu.

Znieczulenie śródwięzadłowe

Działa bardzo bezpośrednio i obejmuje swym działaniem tylko jednego zęba. Do znieczulenia śródwięzadłowego przeznaczone są specjalne strzykawki wprowadzające płyn poprzez ciśnienie. Preparat znieczulający trafia do szpary ozębnej. Taki typ znieczulenia stosuje się przed usunięciem zęba lub przed zabiegiem z dziedziny chirurgii stomatologicznej.