
Podcięcie wędzidełka wargi górnej lub dolnej to zabieg chirurgiczny korygujący niewłaściwie rozbudowane lub umiejscowione wędzidełko. Czym jest wędzidełko? Wędzidełko wargi górnej lub dolnej jest pionowym fałdem skóry w kształcie trójkąta. Umiejscowione jest w jamie ustnej, pośrodku wargi dolnej lub górnej – w zależności od jego typu – i biegnie aż do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego...
szczęki. Najczęściej spotykanymi wadami wędzidełka są jego przerost, nieprawidłowy kształt lub zbyt mała długość. Każda z tych wad może powodować nieprzyjemne konsekwencje stomatologiczne. Najczęściej spotykana jest diastema, chociaż równie popularne są utrudnienia w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, cofanie się dziąseł wraz z odsłanianiem korzeni zębowych, a także wady zgryzu, wymowy czy trudności w dopasowaniu protezy zębowej.
Czy zabieg jest koniecznością?
Tak. W przypadku osób, u których występuje wspomniana wyżej dysfunkcja zmniejsza się nie tylko komfort, ale przede wszystkim pojawiają się dolegliwości towarzyszące i większe zagrożenie chorobami jamy ustnej. Pogłębiająca się wada zgryzu nie może być efektywnie leczona bez wykonania zabiegu. Najczęściej podejmuje się je u osób rozpoczynających leczenie ortodontyczne .
Jaki lekarz kieruje na zabieg?
W zależności od tego, w jakim wieku jest osoba z problematycznym wędzidełkiem, a także jaki problem skłonił do wizyty lekarskiej na zabieg może skierować stomatolog lub ortodonta. Mikrochirurgiczny zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Po nacięciu wędzidełka następuje jego modelowanie – plastyka przy pomocy ułożenia go we właściwym miejscu i założeniu szwów. Szwy są zdejmowane po około 5 dniach. Pacjent po zabiegu musi zachować szczególną higienę jamy ustnej i stosować się do zaleceń lekarskich.