sposoby na zachowanie zdrowych zębów po leczeniu

Omówienie różnych sposobów na zachowanie zdrowych zębów i dziąseł po leczeniu stomatologicznym

Zdrowe zęby są bardzo ważne dla ogólnej kondycji organizmu. Ponadto wpływają na atrakcyjny wygląd człowieka i jego samoocenę. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn wymagają one stomatologicznego leczenia. Same wizyty u specjalisty nie wystarczą, aby raz na zawsze pozbyć się danego problemu. Podejmowanie odpowiednich kroków po leczeniu jest kluczowe, aby móc cieszyć się jak najdłużej zdrowymi zębami.

Jak dbać o zęby po leczeniu dentystycznym?

Po leczeniu stomatologicznym ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na właściwą higienę jamy ustnej i unikać czynników, które mogą powodować infekcje lub uszkodzenia. Prawidłowe dbanie o zęby to przede wszystkim regularne szczotkowanie ich. Mycie zębów minimum dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty jest kluczowe dla utrzymania pięknego i zdrowego uśmiechu. Zaleca się stosowanie miękkiej szczoteczki oraz kremów lub żelów do zębów zawierających fluor, aby zwiększyć odporność zębów na próchnicę.

Kolejną istotną rzeczą, o którą należy dbać po wizycie u stomatologa, jest nitkowanie. Czynność powinno wykonywać się przynajmniej raz dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Zaletą nitkowania jest w końcu usuwanie resztek pokarmów, które mogą prowadzić do rozwoju różnorakich chorób dziąseł. Dodatkowo dentyści często zalecają picie dużej ilości wody, która pomaga w zachowaniu higieny usuwając zalegające w jamie ustnej resztki i pomagając utrzymać śluzówki wilgotne.

Nie można zapominać, że jedzenie słodyczy i picie napojów gazowanych zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy, dlatego warto ograniczyć tego typu produkty, jeżeli chce się cieszyć zdrowymi zębami jak najdłużej. Papierosy także nie są najlepszym przyjacielem pięknego uśmiechu. Dobrze jest unikać palenia tytoniu, ponieważ nie tylko zwiększa on ryzyko pojawienia się chorób płuc, ale ma także negatywny wpływ na estetykę i zdrowie zębów. Papierosy powodują żółknięcie zębów i mogą przyczyniać się do innych dolegliwości jamy ustnej, takich jak jej ból czy krwawienie.

Powinno się również odwiedzać stomatologów częściej niż dopiero w momencie, w którym zaobserwuje się u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości. Regularne wizyty kontrolne dwa razy do roku pomagają zdiagnozować odpowiednio wcześnie zalążki jakiejkolwiek choroby, a tym samym zminimalizować ryzyko zmagania się z późniejszymi poważnymi problemami.

Jak wzmocnić zęby?

Do zachowania zdrowego stanu jamy ustnej po zabiegu dentystycznym ważne jest także stosowanie prawidłowej diety. W pierwszej kolejności zaleca się spożywanie większej ilości produktów bogatych w wapń, czyli podstawowy budulec szkliwa. Wapń obecny jest w produktach białkowych, takich jak mleko krowie, twarogi czy jogurty. Suplementacja wapnia może odbywać się również poprzez spożywanie migdałów, szczypiorku, nasion chia oraz fasoli.

Kolejnym istotnym budulcem zębów jest fosfor. W celu jego uzupełnienia w organizmie zaleca się spożywanie orzechów, soi oraz żółtych serów. Należy pamiętać, że przyswajanie tych minerałów powinno iść w parze z przyjmowaniem witaminy D, która umożliwia ich lepsze wchłanianie.

Jednakże nie tylko minerały są ważnymi składowymi w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej. Witamina D, oprócz pomocy we wchłanianiu fosforu do organizmu, wpływa na twardość szkliwa. Można ją suplementować poprzez produkty spożywcze takie jak ryby, jajka, tran oraz masło. Dostępna jest także w czystej postaci w kapsułkach.

W diecie powinna znaleźć się także witamina C. Wspomaga ona naczynia krwionośne, zapobiegając krwawieniu dziąseł. Obecna jest w takich produktach jak m.in. truskawki, czerwoną paprykę, kapustę oraz pietruszkę.

Dodatkowo zaleca się przyjmowanie witaminy A, która ceniona jest za swoje przeciwpróchnicze właściwości. Produkty bogate w nią to przede wszystkim marchwie, ryby, jajka oraz wątróbka.

W Belldent zapewniamy leczenie na najwyższym poziomie. Wykwalifikowana kadra dentystyczna sprawi, że pacjent może poczuć się komfortowo. Dbamy o każdy etap leczenia stomatologicznego. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Udostępnij post

Zobacz również

Zobacz Także